Норвегия е новият олимпийски шампион по хандбал за жени. На финала европейските шампионки се наложиха над световния първенец Русия с 34:27 (18:13). На трето място завърши отборът на Република Корея, който победи в спора за бронза Унгария с 33:28 (13:15). Освен двукратен европейски и световен шампион от 1999 година отборът на Норвегия има три медала от олимпийски игри, но това е първа титла в историята им. Скандинавките взеха сребро на Игрите в Браселона'1992 и Сеул'1988 и бронз в Сидни'2000. Норвегия започна отлично мача, поведе със 7-8 гола разлика и запази аванса си до края. Така скандинавките взеха реванш за загубата от Русия на световното първенство през 2007-ма година.

През първото полувреме Норвегия имаше предимство и в първите 8 минути отбеляза 8 гола срещу само един допуснат. След това преднината на европейските шампионки достигна 10 гола - 13:3, но след това се отпуснаха и след отрицателна серия от 5:10 позволиха на Русия да намали пасива си до 5 гола - 13:18 на почивката. През второто полувреме Норвегия продължи да доминира и в 46-та минута водеше с 26:17 като до края нямаше никакви проблеми.

За Норвегия силен мач направи Лин-Кристин Ригелхут, която вкара 9 гола. Елзе Либек вкара 7, а Катя Ниберг завърши с 4. За Русия Ирина Близнова се отличи с 6 гола, а 5 добави Елена Дмитриева. Република Корея спечели бронзовите медали. Корейките, които са сребърни медалистки от Атина'2004, се наложиха в спора за третото място над Унгария с 33:28.

Унгарките водеха на полувремето с 15:13 благодарение на четири гола на Бернадет Ферлинг и три на Анита Горбич. След почивката двубоят беше равностоен, но корейките взеха инициативата в последните шест минути и вкара шест бързи гола, които им донесоха успеха. С осем гола за Корея се отличи Йон Го-хонг.