36 810 000 лева осигурява Министерството на физическото възпитание и спорта на българските спортни федерации през 2012 г. за олимпийска подготовка, спортни клубове, домакинства и други целеви средства, като в тази сума не влизат средства от Българския спортен тотализатор, стана ясно на днешната среща на ръководството на спортното министерство с председателите и представители на федерациите. В сравнение с 2009 г. това са над 13 милиона лева повече.

„През 2011 година МФВС изпълни ангажимента си към федерациите. Екипът на министерството успя да свърши добра работа не само като организация, а и като контрол. Обръщам се към вас с молба да не допускаме да повлияем по един или друг начин на нормалните условия на протичане на подготовката на състезателите и те да бъдат затруднявани с въпроси от друг характер. В олимпийската 2012 г. трябва да направим добра организация и да постигнем съгласувани действия между треньори и състезатели, да определим точните им места и в пълен синхрон да обединим усилията си, за да постигнем големи резултати,” каза пред ръководствата на българските спортни федерации министър Свилен Нейков.

Той подчерта, че въпреки условията на криза Министерството на физическото възпитание и спорта не е получавало никога толкова средства, колкото в изминалите три години. От 23 – 24 милиона в миналото в момента средствата са 36 милиона лева. „Не трябва да се допуска средства за подготовка да бъдат трансформирани в други пера от ръководствата на федерациите. Това е недопустимо, да се лишават състезатели от подготовка, за това ще държа особено много”, допълни министърът.

През 2011 г. са осигурени добри условия за подготовка – спортна база и финансиране за провеждане на тренировъчен процес на проектоолимпийските отбори от първо и второ ниво по програмата „Олимпийска подготовка”. Министерството на физическото възпитание и спорта е категорично, че подготовката на елитните ни състезатели за квалификациите и участието в предстоящите Олимпийски игри в Лондон е обезпечена максимално добре.

„Аз съм спокоен, защото успяхме да изградим една добра програма за олимпийска подготовка, държавно финансиране към така наречения държавен отбор, който е покрил квоти за участие в Лондон, и за потенциала, който искаме да реализираме в Рио де Женейро на следващите олимпийски игри, заяви министър Нейков. - Не изключвам зимните спортове, които ги очакваме в Сочи. Спокоен съм, защото федерациите са добре финансирани за Олимпийските игри в Лондон. Мисля, че с корекции в бюджета през годината сме успели да компенсираме много от федерациите, за да могат да изпълнят програмите си.”

Министър Нейков обърна особено внимание на връзката с международните федерации от гледна точка на антидопинговата програма, както и с нашия антидопингов център. Да се изпращат антидопинговите правила от всяка една федерация, защото тези, които не са ги изпратили, ще имат проблем с финансирането, заяви министърът. Той призова регулярно и по изискванията на всяка една международна федерация да се осъществява връзка със Световната антидопингова агенция – за местонахождението на състезателите и начина, по който всеки трябва да си следи програмите, което е изключително важно за България в следващите няколко месеца.

Много от федерациите започват да наблягат на домакинства на състезания. През тази година в спортното ведомство има заявки за 50 домакинства в България, съобщи на срещата още министър Свилен Нейков. Според него не е възможно да се отделят около 18 милиона само за тези домакинства в условия на криза. Министърът подчерта, че тези домакинства трябва да бъдат прецизирани и обвързани със стратегическите цели на всяка една федерация. „Не може да нямаме спортни резултати, а да организираме домакинства и да пилеем средства, които могат да се използват в друго направление. Трябва да се концентрираме и да не пилеем средства в олимпийската година,” призова Нейков.

До момента България има спечелени 26 квоти от 31 състезатели в 10 вида спорт, както и 2 квоти за спортисти с увреждания. За съжаление, от отборните видове спорт единствено волейболът има реален шанс за класиране в Лондон. Постигнатите резултати – медали и призови класирания на световни и европейски първенства, показват положителна тенденция, но покритите квоти за участие на Игрите в Лондон са все още незадоволителен брой. Според МФВС са необходими обективна преценка, анализ и правилни управленски решения за подобряване на работата в отделните федерации за увеличаване броя на квотите и достойното ни представяне в Лондон.

„Когато имате нужда от някаква трансформация, от помощ от министерството, дирекциите ни са отворени, готови сме да помагаме на всяка една федерация, за да може заедно да стигнем до крайната цел, каза в заключение министър Нейков.

След анализ на резултатите от 2011 г. МФВС създаде нов подход и методика в реализирането на програмата „Олимпийска подготовка”, които дават възможност на всяка федерация да получи съответното финансиране съобразно постигнатите резултати. Спортното министерство определи държавен отбор, включващ състезатели, покрили квоти за Лондон, и осигури максимално подготовката им до Олимпийските игри по представените индивидуални тренировъчни планове. В първо ниво бяха включени всички състезатели с постигнати резултати и възможности за извоюване на квоти в оставащите преди Олимпиадата квалификационни състезания.

Програмата на МФВС за подготовка на проектоолимпийските отбори на България през 2011 г. имаше за цел да направи подбор на състезатели по олимпийските видове спорт с потенциал за успешно представяне в Лондон, като им осигури пълноценна подготовка. При определяне на критериите за финансиране според категоризацията на постиженията на различни спортове бяха допълнени следните фактори:

определяне на четири модула, разделящи спортовете на летни индивидуални, летни отборни, зимни и за спортисти с увреждания;

спечелените медали и призови места от български спортисти на Олимпийските игри в Сидни, Атина и Пекин.

Особено внимание е обърнато от страна на МФВС и на подготовката за следващите Олимпийски игри в Рио де Женейро през 2016 г. През миналата 2011 г. са финансирани около 300 състезатели по 16 вида спорт.

Политиката на МФВС е ясно насочена и към подобряването и изграждането на спортна база както за високо спортно майсторство, така и за масов спорт. В това отношение вече има видими резултати.

През 2011 г. най-много средства за олимпийска подготовка са осигурени от държавата за спортовете борба – 2 608 460 лв., волейбол – 2 029 485 лв., и лека атлетика – 2 024 557 лв. Общите суми за всички дейности в тези три вида спорт (олимпийска подготовка, спортни клубове, домакинства и други целеви средства) са за борба – 3 565 460 лв., за волейбол – 3 438 442 лв., и лека атлетика – 3 027 357 лв.