Участниците в Менторската програма под надслов „Младежите на България и Черна гора – мост за нови възможности“ проведоха среща с футболната легенда Деян Савичевич и бяха на визита в Министерския съвет на Черна гора, където бяха приети от вицепремиера и министър на младежта и спорта Драгослав Шчекич и министъра по правата на човека и малцинствата Фатмир Джека. Дейностите са част от финалния етап на пилотния проект, иницииран от Сдружение „Младежки гвардейски отряди“, Асоциация „Докосни дъгата“, Посолството на Черна гора в Република България и подкрепен от заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова. Председател на двете неправителствени организации е д-р Денислава Ангелова.

Бившият футболист на Милан - Савичевич, посрещна младежите във Футболния съюз на Черна гора, който се намира в столицата Подгорица. Той разкри рецептата за големите успехи в личната си кариера, като акцентира върху таланта и трудолюбието, които са нужни, за да станеш голям спортист. Носителят на Шампионска лига от сезон 1993/94 не пропусна да спомене добрия си приятел Христо Стоичков, отчитайки какво богатство е Камата за България. Президентът на черногорската футболна асоциация пое ангажимент за включването на местен клуб в Европейска младежка спортна академия за политика и дипломация на Асоциация "Докосни дъгата".

По-рано през деня учениците посетиха сградата на правителството на Черна гора, където техни домакини бяха вицепремиерът и министър на младежта и спорта Драгослав Шчекич и министърът по правата на човека и малцинствата Фатмир Джека. Момчетата и момичетата се запознаха с работата и отговорностите на изпълнителната власт в Черна гора.

Във встъпителното си слово вицепремиерът по въпросите на демографията и младежта Драгослав Шчекич поздрави присъстващите и изрази задоволството си, че е имал възможността да бъде домакин и да разговаря с млади хора. „Използвам възможността да обявя подписването на меморандум с Министерството на младежта и спорта на Република България в областта на спорта и младежта, който допълнително ще укрепи двустранните отношения и ще разкрие много възможности за обмен на знания , опит и ресурси, за да подобрим настоящата ситуация в гореспоменатите области", разкри той.

„Зачитането на правата на човека, тяхната защита и насърчаване е на първо място в политическия дневен ред на правителството. По своя европейски път Черна гора до голяма степен е задължена да запази фокуса си върху основните права“, каза министърът на правата на човека и малцинствата Фатмир Джека.

След встъпителните думи студентите зададоха въпроси относно работата, правомощията и плана за работа на правителството. Част от питанията се отнасяха до положението и правата на младите хора в Черна гора, образованието и спорта.

На гимназистите бяха връчени сертификати за участие в Менторската програма, което беше последвано от съвместна фотосесия и обиколка на сградата. Младежите посетиха и залата, където се провеждат заседанията на правителството, Вицепрезидентът и министърът обясниха процеса на вземане на решения, както и работата на най-големия изпълнителен орган.

Българската група връчи специални подаръци на всички свои домакини. Министрите и президентът на Футболния съюз на Черна гора получиха картини на Денислав Маринов, „Български лица“ – фотопортрети през погледа на сицилианския фотограф Джосефин Карусо, лично подписани автобиографии на футболните легенди Христо Стоичков и Димитър Бербатов, Библията на родния спорт, събрала всички герои и триумфи от славната ни олимпийска история - „България на Олимп“ на издателство СофтПрес, и традиционни подаръци, символизиращи регионите, от които има участници в Менторската програма.

В Менторската програма под надслов „Младежите на България и Черна гора – мост за нови възможности“, която стартира през декември 2023 година, се включиха над 700 момчета и момичета. Те проведоха дискусии с бившия временно управляващ Посолството на Черна гора в Република България Йелена Филипович-Стоянов. По време на срещите участниците акцентираха върху европейската интеграция, правата на човека и приятелските отношения между България и Черна гора. Като заключителна част от проекта най-добрите 45 ученици, избрани след конкурс за есе, са на посещение в Черна гора в периода 3-7 април с цел обмен на културни практики и традиции.

Те са подкрепени от Председателя на Административен съд – Пловдив Мариана Шотева, адвоката по медицинско право Владислав Божиков, заместник-председателя на Съвета на Директорите на „Национална спортна база“ ЕАД и зам.- директор на „Специализирана болница за активно лечение и хематологични заболявания Мартин Арсов и директори на училища. Дейността се осъществява със съдействието на дипломатическите мисии на Република България в Република Северна Македония, Република Косово, Република Албания и Черна гора и на директора на Дирекция „Ситуационен център“ към Министерство на външните работи Таня Димитрова.