Ансамбълът на България спечели златния медал на финала на съчетанието с три обръча и два чифта бухалки на Световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан).

Възпитаничките на Весела Димитрова в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Лаура Траатс изиграха силно композицията си и получиха оценка от 25.550 точки (16.9 за трудност и 8.650 за изпълнение). За българския ансамбъл това е втори медал от Баку след бронза в многобоя снощи.

На финала на пет топки българските грации останаха на четвърто място с оценка 23.950 точки. На пет топки шампион стана Русия с 24.850 точки, а на второ и трето място са съответно Япония с 24.450 и Украйна с 24.350.

На обръчи и бухалки сребърните отличия завоюва Русия с 25.250 точки, а на трето място е Украйна с 25.150 точки.

По-рано днес Катрин Тасева зае пето място на бухалки и шесто на обръч на финалите на отделните уреди при жените в Баку.

Тасева имаше изпуснати уреди и в двете композиции. Тя беше оценена с с 20.300 точки на бухалки и 18.950 на обръч. За изпълнението си на бухалки тя има оценка за трудност от 13.2. Другата българка Боряна Калейн се нареди шеста на финала на лента с 18.350 точки.

Рускинята Дина Аверина стана шампионка на обръч с 22.000 точки и на бухалки с 22.500 точки. На топка златото взе Линой Ашрам от Израел с 21.750 точки. Анастасия Салос от Беларус победи във финала на лента с 20.650 точки.

От 16 до 19 май Баку ще бъде домакин на европейското първенство по художествена гимнастика./БТА