Иван Чепаринов събра 7 точки след първите 12 кръга на световното първенство по блиц, което се провежда в град Самарканд в Узбекистан.

Българският гросмайстор постигна пет победи, четири ремита и три загуби в първия от двата дни на турнира и разделя местата от 45-о до 69-о.

Най-запомнящата се партия за деня на родения в Асеновград Чепаринов дойде в предпоследния 11-и кръг. В него той игра с черните фигури срещу сребърния медалист от завършилия в четвъртък световен шампионат Владимир Федосеев (Словения). В много по-тежка позиция в ендшпила Чепаринов успя да направи комбинация, с която да бъде поставен пат на дъската и така да бъде фиксирано реми.

В челото на класирането първата позиция се поделя от осем шахматисти, които имат по 9 точки. Сред тях е и шампионът в ускорения шахмат Магнус Карлсен.

В събота световното първенство по блиц приключва с последните девет кръга. Наградният фонд на турнира е 350 хиляди долара. В него участват 206 шахматисти от цял свят.