90 състезателки от клубове от цялата страна ще участват на Държавното първенство по художествена гимнастика категория Елит, което ще се проведе от петък до неделя в столичната зала "София".

Надпреварата, която се организира от БФХГ и клуб Левски, е за девойки младша възраст, девойки старша възраст и жени.

В първия ден всички грации ще играят с обръч и топка, а във втория с бухалки и лента, след което ще станат ясни призьорките в многобоя.

Ще бъдат връчени три специални приза - "Диляна Георгиева" на победителката в многобоя при девойки младша възраст, "Мария Петрова" при девойки старша възраст и "Мария Гигова" при жените.

Приз "Мария Гигова" беше учреден на УС на БФХГ по предложение на президента на федерацията Илиана Раева преди пет години във връзка със 70-годишния юбилей на трикратната абсолютна световна шампионка Мария Гигова. Той се връчва на победителката в многобоя при жените на държавното първенство Елит всяка година лично от гимнастичката на 20-ти век и член на ТК при ФИГ Мария Гигова.

Останалите два приза "Диляна Георгиева" и "Мария Петрова" се връчват за първи път тази година.

На първенството ще участват всички националки, сред които Боряна Калейн, Стилияна Николова, Ева Брезалиева и други.

В неделя (15 май) са финалите на отделните уреди при девойките и при жените от 9.00 до 15.00 часа.

Главен съдия на състезанието е Росина Атанасова.