Отборът на Испания спечели първата си титла на Европейско първенство по хандбал за мъже, след като на финала обърна Швеция с 29:23.

Доста испански фенове се бяха събрали в Загреб и не спряха да пеят, след като отборът им успя да преодолее пасива от два гола на почивката. Испания завърши на 5-о място на Световното първенство миналата година, а Олимпийските игри през 2016-а направо бяха пропуснати.

Ла Роха, които в миналото загубиха четири европейски финала (1996, 1998, 2006, 2016), сега за първи път празнуват спечелването на континенталната титла. Хората на Хорди Рибера допуснаха две загуби по-рано в този турнир- срещу Дания (22-25) и Словения (26-31), но след успеха срещу германците сякаш напипаха верния ритъм. От друга страна Швеция стигна до финала за първи път от 2002-а година, но нямаха сили да спрат вихрените атаки на Испания през второто полувреме.

Шведите, които бяха сочени за фаворити от букмейкъри и специалисти, водеха с 14:12 на почивката. Но серия от 8:1 гола в началото на второто полувреме осигури обрата и комфортната преднина на иберийците. В герои за испанците се превърнаха двама души. Давид Балагуер вкара 6 гола, а вратарят Арпад Стербик след почивката буквално сложи стена пред мрежата си. Феран Соле добави 5 гола, а още трима души завършиха срещата с по 4.

За Швеция Йеспер Нилсен се отличи с 5 гола, а Никлас Екберг прибави 4. В малкия финал действащите световни шампиони от Франция спечелиха бронза след успех над Дания с 32:29 (17:14). На полуфинала французите бяха отстранени именно от Испания. Днес топзвездата им Никола Карабатич отбеляза 9 гола, а още трима други добавиха по 5. За Дания с 12 гола приключи Ханс Линдберг. С днешната победа петлите взеха малък реванш от Червения динамит, който ги победи на финала в Рио Де Жанейро през 2016-а година.