Националният шампионат по крос кънтри в Пирдоп на 23 октомври завърши като дистанциите бяха 8000 м за жени и 10 000 м за мъже. Йоло Николов (Орхание – Ботевград) и Маринела Нинева (Локомотив – Дряново) нямаха конкуренция за златните медали.

Николов тръгна още от началото с темпо 3:01-3:05 на километър и се откъсна от съперниците си, за да завърши за 30:4.2 минути с повече от минута пред втория Стоян Владков (Дунав – Русе) – 30:51.6 и миналогодишния шампион Митко Ценов (Атлет – Мездра) 32:27.7. Шампионът на маратон Димчо Мицов зае четвъртата позиция с 33:19.4.

Маринела, която само преди 10 дни взе националната титла на маратон, също набра преднина отначалото на състезанието и на финала единствена слезе под 30 минути с 28:42.7.

Нейни подгласнички бяха Кристина Иванова (Младост 2012 – Благоевград) – 30:19.0 и Елена Димитрова (Локомотив – Дряново) – 32:29:27. Многократната шампионка на маратон и бягания на дълги разстояния 47-годишната Милка Михайлова (Дунав – Русе) е четвърта с 33:54.3.

Най-добрият ни параолимпиец Християн Стоянов (Дунав – Русе) бе най-бърз при младежите под 23 години на 8000 м с 26:28.0. Николай Начев  продължи серията от медали на Балкан – Ботевград с второ място и 26:57.5, а трети е Александър Сръндев (Русе Кар Мотор Спорт) – 28:04.1.

Елена Илиева (Стогос 2006 – Нова Загора) е шампионка на 6000 м при девойките под 23 години с постижение 26:26.8 пред Божидара Гатева (Супре спорт – Варна) – 27:22.0 и Линда Божилова (Балкан – Ботевград) – 30:20.1.

Над 150 състезатели от цялата страна участваха в състезанието в местноста „Борова гора“, от което ще се селектира и националния отбор по крос кънтри за балканския шампионат.

Фаворитите спечелиха титлите на крос кънтри при юношите и девойките - Наталия Кременска (Черно море Атлетик – Варна) и Мартин Балабанов (Атлет – Мездра) са шампионите на крос кънтри на националното първенство в Пирдоп на 23 октомври при юношите и девойките под 18 години.

Кременска, която е шампионка на 1500 м и 3000 м в тази възраст на писта, завърши с преднина от повече от 100 м. Варненката измина дистанцията 3000 м за 10:34.4, а нейни подгласнички бяха Стефани Йолова (Стратеш Атлетик – Ловеч) – 11:00.3 и Ива Чиликова (Дунав – Русе) – 11:09.6.

Челната група на юношите се движеше в пакет на дистанция 4000 м, но в последния километър Мартин Балабанов и Чудомир Черногоров (Атлет – Карнобат) се откъснаха. Балабанов превключи в последните няколкостотин метра преди финала и пресече първи за 13:16.2. Черногоров е вицешампион с 13:19.6. Вангел Димитров (Атлет – Поморие) дори застигна Черногоров 300 метра преди финала, но силите му стигнаха за третото място с 13:21.6.

В по-голямата възрастова група при девойките и юношите под 20 години Елица Тодорова (Средногорски атлет – Пирдоп) и Еркан Низам (Евър – Варна) заслужиха златните медали в последните метри.

Тодорова донесе радост на домакините на 4000 м с 14:35.0, като Девора Аврамова (Берое – Стара Загора) бе до последно до нея и се позиционира втора с 14:38.1. Бронзова медалистка е Денислава Борисова (Шумен) 15:08.4.

На дистанция 6000 м при юношите също имаше масивна група в началните километри. Шампионът на 2000 м стипълчейз Еркан Низам (Евър – Варна) направи атака в последния километър, а преди финалната линия имаше натиск от Иван Иванов (Оборище – Панагюрище), който през тази година спечели националната титла на на десетобой с рекорд. Низам удържа първото място място с 20:00.2 пред Иванов – 20:01.4. Иван Андреев (Галакси – Пловдив) е трети с 20:06.8.

Михаела Гаврилова и Емил Веселов са шампиони на крос кънтри при най-малките - Първият старт на националния шампионат по крос кънтри в Пирдоп на 23 октомври бе при момичета под 16 години.

Михаела Гаврилова (Балкан – Ботевград) записа убедителна победа на 2000 м на трасето над града в местноста „Света Петка“, а 36 момичета завършиха дистанцията. Гаврилова измина разстоянието за 7:12.7. На втора позиция е 12-годишната Мелани Венциславова (Атлет – Мездра) със 7:27.6, а трета е Християна Стоименова (Балкан – Ботевград) – 7:27.8.

В тази възраст при момчетата финишираха 30 деца. Титлата се реши на финален спринт като Емил Веселов (Спартак – Койнаре) надделя на 3000 м над Кристиан Станчев (Орловец 93 – Габрово) с 10:03.1 срещу 10:03.7. Малко зад тях финишира Емануил Маринов (Стратеш Атлетик – Ловеч) 10:04.6.