Джон Хигинс достигна втория кръг на Световното първенство по снукър. В шефилдския театър Крусибъл четирикратният шампион отстрани Алистър Картър - двукратен финалист, с 10-7 фрейма.

Първата сесия завърши с аванс на "Капитана" от 5-4, след като Хигинс дръпна с 4-0 в началото, преди Картър да вземе на свой ред пет безответни партии.

В понеделник следобед Хигинс започна уверено и след брейкове от 63 и 81 точки се подаде напред в резултата, преди Картър да направи 106 за равенство 6-6. Съперникът му обаче се оттегли на 15-минутната почивка с аванс от 7-6. След интервала Хигинс направи една от типичните си кражби след серия от 62 точки за опонента, преди да поведе с 9-6 след брейк от точно 50. Картър намали на 7-9, но за повече нямаше сили и така Хигинс продължава напред.

В осминафиналите той може да се изправи срещу големия си съперник през годините и седемкратен световен шампион - Рони О'Съливан, който във вторник открива кампанията си срещу китайския дебютант Гуоцян Хъ.

В друг двубой от първи кръг, Дзюнхуей Дин победи Дейвид Гилбърт с 10-5 и ще играе с действащия носител на трофея Джао Синтонг. / БГНЕС