При голям интерес премина отбелязването на Международния Олимпийски ден и Деня на българския олимпиец в столицата. На церемонията в НСА „В. Левски“ присъстваха Стефка Костадинова – председател на БОК, Красен Кралев – министър на младежта и спорта, проф. Пенчо Гешев – ректор на НСА, десетки олимпийски, световни шампиони и медалисти, студенти, преподаватели, деятели и журналисти.
Празникът започна с демонстрации по плажен волейбол, ръгби и голф, в които се включиха и много деца, съобщава www.bgolympic.org. Ръгбито и голфът са два от новите спортове в програмата на олимпиадата в Рио това лято. За последно ръгбито е било част от олимпийските игри през 1924 г., а голфът бил приет през 1900 и 1904, но без да се проведат състезания. На обновения и отлично поддържан голф комплекс в НСА вещи уроци на представителите на медиите даде инструкторът Тодор Алексиев, в тях се включиха Стефка Костадинова и генералният секретар на БОК Белчо Горанов.
Кулминацията на празника бе церемонията по посрещането на символичния олимпийски огън. Носеният от студентите факел премина по алеите и из спортните обекти на НСА преди да бъде предаден в ръцете на председателя на БОК Стефка Костадинова.
„Поздравявам с този празник всички олимпийци и им благодаря за това, което са сторили през годините за България, за повдигане духа и самочувствието на българската нация. Нека пожелаем успех на нашите състезатели в Рио и да пазим олимпийския огън свят и неопетнен,“ каза Костадинова. Топли думи към присъстващите, към всички български олимпийци и към подготвящите се наши състезатели за Игрите в Рио отправиха министър Кралев и проф. Гешев.
Празникът завърши с общи снимки, интервюта и селфита. Същевременно БОК отбеляза с много тържества, стартове и церемонии Олимпийския ден и Деня на българския олимпиец и в други градове из България.
МОК чества международният олимпийски ден чрез националните олимпийски комитети и международните спортни федерации по цял свят. Чрез него МОК иска да промотира важната роля на спорта в съвременното общество.
Международният олимпийски ден се чества с Решение на Международния олимпийски комитет (МОК) от януари 1948 г. През 1896 в Атина се провежда първата модерна спортна олимпиада. Старомодните олимпиади никой не ги помнел, защото още през 393 година, император Теодосий ги забранил. През 1894 година обаче един френски педагог и историк на име Пиер Дьо Кубертен, решил, че християнството вече е добре наложено и с цел да популяризира атлетиката и спорта, съставя план за възобновяването на Олимпийските игри. За да даде гласност на тези свои планове, той организира международен конгрес на 23 юни 1894 година в Сорбоната в Париж. Там прави предложение за възстановяване на Олимпийските игри, така както са се провеждали в древността. Конгресът води до основаване на Международния олимпийски комитет, на който Дьо Кубертен става генерален секретар. Вземат се решения първата модерна олимпиада да се организира в Атина, Гърция и игри да се провеждат на всеки 4 години.
Коментирай