Нидерландската звезда Фемке Бол спечели златото на 400 метра при жените на Европейското първенство по лека атлетика в германския град Мюнхен. 22-годишната Бол е фаворитка за безпрецедентен дубъл, ако стигне до титлата в бягането на 400 метра с препятствия на шампионата.

Нидерландската лекоатлетка, която е бронзова олимпийска медалистка и европейска рекордьорка на 400 метра с препятствия с 52,03 секунди от Токио, триумфира във финала на 400 метра при жените с 49,44 секунди. Тя подобри личния си рекорд и най-доброто постижение на родината си, а това е и най-добър резултат в Европа за сезона.

Две представителки на Полша заеха второ и трето място в дисциплината. Наталия Качмарек грабна сребърния медал с 49,94 секунди, докато Анна Киелбашинска взе бронза с 50,29 секунди.

Най-доброто постижение на Фемке Бол на 400 метра с препятствия за сезона е 52,27. Полуфиналите в тази дисциплина са днес, а финалът е насрочен за петък. Никоя жена не е правила подобен дубъл, а при мъжете през 2018 година норвежецът Карстен Вархолм спечели злато на 400 метра с препятствия, но остана последен в бягането на 400 метра.

Във финала при мъжете на 400 метра в Германия европейско злато спечели британецът Матю Хъдсън-Смит. Спринтьорът е бронзов медалист от Световния шампионат в Юджийн по-рано тази година, а с 44,53 секунди в Мюнхен той защити спечелената преди 4 години в Берлин европейска титла в дисциплината. Втори се нареди швейцарецът Рики Петручани с 45,03, подобрявайки най-добрия си резултат за сезона. Бронзът остана за още един представител на Великобритания – Алекс Хайдок-Уилсън с 45,17 (.161), колкото записа и четвъртият Лимарвин Боневация от Нидерландия – 45,17 (.169).

Испанецът Асиер Мартинес спечели златото на 100 метра с препятствия при мъжете. Мартинес и вторият Паскал Мартино-Лагард от Франция записаха най-добър резултат за сезона на Стария континент. В страхотна надпревара Мартинес зае първото място с 13,14 (.137) секунди, а французинът остана втори с 13,14 (.138) след фотофиниш. Бронзовото отличие също стана притежание на представител на Франция. Жуст Квао-Мате се нареди трети с 13,33 секунди.