Олимпийският шампион Мо Фара продължава да впечатлява с подготовката си за Олимпийските игри в Рио де Жанейро, след като подобри 34-годишен рекорд на Великобритания в дисциплината 3000 метра. По време на състезанието от Диамантената лига Фара спечели с време 7 минути, 32.62 секунди и свали от първото място в листата постижението на Дейвид Муркрофт от 1982-а година, което беше 7:32.79.

Фара, който е олимпийски шампион на 5000 и на 10 000 метра от Лондон 2012, остави зад себе си Матю Киптануи от Кения, чийто резултат е 7:44.16. Хилъри Майо също от Кения се нареди на 3-а позиция.

"Направих ли го? Просто е невероятно! Притесних се, че може да пропусна възможността и дадох максимума от себе си в последната обиколка", заяви Фара, който отдаде почит на легендата на спорта и професионалния бокс Мохамед Али, починал по-рано тази седмица.

"Той (Мохамед Али) е голяма легенда, голяма личност и мой идол. Така че аз изпращам моите най-искрени съболезнования на семейството му", каза след края на състезанието роденият в Сомалия Мохамед Фара.

Кениецът Дейвид Рудиша, който е олимпийски шампион на 800 метра и притежател на световния рекорд, бяга 600 метра с второто най-добро постижение изобщо, финиширайки с време 1:13.10. Най-добрият резултат в тази дистанция е 1:12.81.

"Можех да бия този резултат, но загубих в последните 100 метра", съжаляваше Рудиша след края. /БТА