Националният отбор на България по водна топка за момчета до 15 години спечели две победи за един ден на европейската квалификация в група D в Тбилиси.

След двете загуби на старта, тимът ни, воден от треньорите Ангел Бенински и Найден Найденов, първо стигна до ценен успех срещу Литва с 13-12 (2-2, 3-3, 5-3, 3-4), а по-късно сломи и Азербайджан с 24-2 (9-0, 5-1, 6-1, 4-0). Българският състав със сигурност ще е най-малко четвърти в групата, съобщават от родната федерация по водна топка.

Така отборът ни се класира и спортно-технически, а не само по право като домакин, за Европейското първенство в Бургас от 21 до 28 юли.

Според регламента от трите квалификационни групи във Франция, Словения и Черна гора на финалния кръг на шампионата у нас ще играят първите четири отбора. А от квалификацията в Тбилиси – трите най-добри тима и България.

В последния си мач българите излизат в неделя срещу Словакия в пряк сблъсък за третото място в групата.

Победата срещу Литва е първа за мъжката ни водна топка в официален мач от месец май 2017 година. Тогава в евроквалификация на U17 (родени 2000 г. и по-малки) в Любляна националният отбор с треньори Орлин Тодоров и Найден Найденов победи Полша с 13:8.

Този успех дойде след пауза от 5 години без победа в официален двубой за представителните ни отбори в мъжкия пол.

Резултати в Тбилиси:

28 март, четвъртък:  Сърбия – Азербайджан 30-1, Литва – Словакия 6-9, Грузия – България 18-4

29 март, петък: Азербайджан – Словакия 2-21, Сърбия – България 24-0, Грузия – Литва 13-5

30 март, събота: Литва – България 12-13, Грузия – Азербайджан 31-2, Словакия – Сърбия 5-20, България - Азербайджан 24:2