Увеличихме с 42 милиона лева бюджета за спорт и младежки политики. Това е с 31% повече спрямо предходната година. Такова увеличение не е имало до момента. Надявам се, че това е една добра основа за спокойствието на спортния и младежкия сектор. Това заяви министърът на младежта и спорта Иван Пешев по БНТ.
Пешев посочи, че средствата за спорт за високи спортни постижения са увеличени с 23%, тези за олимпийска подготовка са с 66% повече, а бюджетът за младежки политики е нараснал със 17%.
„Поставили сме си цел през 4-годишния мандат бюджетът на министерството да расте с до 30% всяка година“, категоричен бе Пешев.
Министърът очерта и трите най-големи проблеми, с които се е сблъскал при встъпването си в длъжност. По думите му, това са липсата на Национална стратегия за развитието на спорта, недостатъчните инвестиции в спортна инфраструктура и скандалите в родните федерации.
„Още първата седмица създадохме работна група, която вече предприе действия по разработването на нова Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност. Подходът, който е избран, е по-различен. Изготвеният документ няма да бъде внесен в Народното събрание в крайния си вариант, а народните представители ще бъдат запознавани поетапно с разработването му. Целта е да бъде намерен максимален консенсус за приемане на стратегическия документ, който е за срок от 12 години. Ще бъдат включени всички разумни и работещи предложения“, заяви Иван Пешев.
По отношение на спортната инфраструктура министърът коментира, че програмата на кабинета е ясно разписана и в нея залягат големи инфраструктурни проекти, сред които възстановяването на комплекс „Червено знаме“ и спортен комплекс „Септември“, както и достъпът до Витоша и реновирането на съоръженията там.
„Направени са разчети, ще се търсят и различни източници на финансиране. Трябва да се вземат предвид всички възможни опции за инвестиции в спортната инфраструктура – публични, публично-частни, частни. Що се отнася до Витоша – там има концесионер, който е готов да започне да инвестира, стига законът да го позволява“, каза Пешев и допълни, че в рамките на следващите две седмици ще бъде представен и идейният проект за новата зала за художествена гимнастика.
Министърът на младежта и спорта съобщи, че са започнати разговори за нов национален стадион с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Областната управа и Столичната община. „Търсим подходящ терен. Когато намерим добра локация с транспортен достъп, ще информираме обществото и ще започнем проектиране“, допълни Пешев.
Министър Пешев подчерта, че следи с особено внимание ситуациите в спортните федерации и Българския олимпийски комитет. „Разговарял съм с по-голямата част от федерациите и знам за техните проблеми. Вратите на министерството са отворени за всички. Ние сме техен партньор. Призовавам личностните конфликти да се заровят, за да може спортът да се развива успешно. Добрият пример е в българския шах. Двете федерации намериха общ език, обща цел, подписаха споразумение и предстои тяхното обединение. Състезателите и треньорите могат да работят спокойно“, заяви Иван Пешев.
„Започнахме да изплащаме средствата на спортните федерации по програмите, администрирани от ММС. По-голямата част са подписали своите договори и средствата се разпределят. Има няколко федерации, които имат неточности с отчетите по предходната година и заради това при тях има забавяне, но броят им не е голям. Надявам се, че скоро ще изчистят тези несъответствия“, каза още министърът.
Пешев коментира и резултатите от проверките в Българския спортен тотализатор след компрометирания тираж от март тази година. „Проверката на експертите от министерството установи, че причината за проблемния тираж се дължи на дългогодишното неспазване на правилата и процедурите за организацията на тотализатора и системната липса на контрол. Това е довело до човешката грешка. Подобна е и констатацията на колегите от Българския институт по метрология. По случая работят и Прокуратурата на Република България, Министерството на вътрешните работи, Агенцията за държавна финансова инспекция и Националната агенция за приходите. Моята основна задача е да няма и капка съмнение в работата и дейността на тотализатора. Това е и задачата, която сме поставили и на неговото ръководство“, категоричен бе Пешев.
„По-голямата част от средствата в бюджета на министерството идват имено от спортния тотализатор. Нашите анализи показват, че приходите от тотото могат да бъдат удвоени, което значи, че и средствата за спорт и култура могат да бъдат удвоени. Другата основна задача пред ръководството му е именно тази“, добави министърът на младежта и спорта.