Гребкинята Миглена Маркова спечели приза за спортист на 2009 година в Пловдив. Тя спечели бронзов медал на двойка скул от Световното първенство в Познан в тандем с Румяна Нейкова и това се оказа решаващо за победата й.

Маркова събра 436 точки и изпревари двукратния световен и седемкратен европейски шампион по карате сенсей Валери Димитров, който остана втори с 371 точки. На трето място се класира първата ракета в българския женски тенис Цветана Пиронкова с 280 точки.

В челната десетка място намериха още Николай Атанасов – дълъг скок, Любима Спасова – таекуондо, Спас Бухалов – овчарски скок, Нина Рангелова - плуване, Димитър Кузманов – тенис, Цветелина Николаева – карате и Стойчо Джелепов – вдигане на тежести.

Церемонията се проведе в „Новотел Пловдив”, а наградите връчиха кметът на града Славчо Атанасов и спортният министър Свилен Нейков.