Златният медал, който Радослава Мавродиева завоюва в дисциплината тласкане на гюле от Европейския шампионат по лека атлетика в зала, се оказа с изключителна тежест.

Причината е, че България зае 10-то място в крайното класиране по медали от първенството в Глазгоу. Нещо повече – със скромния си състав от 6 атлети, страната ни завърши пред атлетически сили като Германия и Франция, чиито отбори бяха от над 30 състезатели всеки (Франция дори над 40), но въпреки това останаха без шампион.

Германия напусна състезанието на 15-та позиция с 4 сребърни отличия и 1 бронз. Франция пък е 16-та с 2 сребърни и 3 бронзови медала. Тежестта на златото обаче осигурява предимството на България.

Кратка историческа справка показа, че за последно националният ни тим по лека атлетика е бил по-напред в класирането по медали на подобен форум преди почти 20 години, когато в Гент през 2000 г. България е 4-та, с общо 6 медала (2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови).