Първите трима български борци в свободния стил, които стартираха на Световното първенство в датския град Хернинг, не успяха да достигнат до медалите.

Двама от тях - Радослав Великов и Николай Куртев записаха по една победа и една загуба, а Николай Щерев загуби още в първата си среща, но той пък имаше много тежък жребий.

При най-леките - до 55 кг, Радослав Великов започна с чудесна победа с 2:0 части (1:0, 2:0) над първенеца от панамериканските игри Луис Рохас Ибанес (Куба). Възпитаникът на Симеон Щерев взе първата част, след продължение, като жребият бе на негова страна и определи той да прави захват на крака на съперника. Във втората част бронзовият медалист от Пекин'2008 и световен шампион от Гуанджоу'2006 контрира прекрасно атака на кубинеца и взе две точки, които бяха достатъчно за крайния успех.

На осминафиналите обаче Радослав Великов отстъпи на руския дебютант и шампион на страната си Виктор Лебедев с 1:2 части (0:1, 2:1, 0:2). Великов просто изпусна своя съперник. В първата част той бе по-активният борец, но позволи на руснака да вземе точка от минаване зад гърба и поваляне. Във втората част Великов демонстрира класа и след две чудесни атаки изкара своя съперник извън тепиха - 2:0, след което тактически даде една точка за печелене на време.

В третата част дълго време и двамата борци се дебнеха. Малко след изтичане на първата минута Великов предприе рискована атака и бе успешно контраатакуван от Лебедев. При 0:1 точки нашето момче отново рискува и пак даде точка. Неговите неспирни атаки в последните 20 секунди не дадоха резултат.

Така Великов загуби с 1:2 части и остана да чака как ще се развият нещата понататък. Лебедев постигна още една победа - над Михран Джабурян (Армения) с 2:0 части (1:0, 1:0), но на полуфиналите падна от Сезар Акгюл (Турция) с 1:2 части (1:0, 0:1, 2:5. Така руснакът не успя да изтегли Великов в репешажите за бронза и нашето момче приключи участието си на шампионата.
Николай Куртев също стартира с победа. В предварителния кръг до 66 кг той надделя над гърка Панайотис Макринас с 2:0 части (1:1, 1:0). На 1/16-финалите обаче отстъпи на Чункореег Сонг Янг (КНДР) с 1:2 части (1:2, 1:1, 0:3).

Ведната след това кореецът падна от Пуревджав Унурбат (Монголия) с 0:2 части (0:1, 1:1). Така и тук нещата не се развиха в наша полза. Янг не успя да изтегли Куртев в репешажите за бронза и нашият също приключи участието си.

При 96-килограмовите Николай Щерев просто нямаше шанс срещу далеч по-именития си съперник Георге Гогшелидзе (Грузия) - двукратен световен и петкратен европейски първенец. Щерев отстъпи с 0:2 части (0:1, 0:6). На осминафиналите Гогшелидзе загуби от друг голям борец - олимпийския (Атина'2004), трикратен световен и трикратен европейски първенец Хаджимурад Гацаловс 0:2 части (0:1, 0:1). Така и тук надеждите ни за участие в репешаж за бронза се изпариха.