Европейският шампион Русия загуби от Литва със 79:86 (24:23, 17:21, 21:25, 17:17) точки и записа второ поражение в група А на олимпийския турнир по баскетбол за мъже.

Русия заема 4-то място в групата като първите 4 тима от двете групи се класират за четвъртфиналите.

Следващата среща на Русия е с Австралия на 16-ти август.

За тима на Литва, който е трикратен бронзов медалист от олимпийски игри, това бе трета победа, която им гарантира място на четвъртфиналите.

Срещата бе изключително драматична, премина кош за кош и се реши в последните 5 минути.

Най-голямата преднина в полза на Литва бе 10 точки - при 52:42 7:39 минути преди края на третата част.

6:49 минути Русия изравни - 73:73 след два наказателни удара на Виктор Хряпа и дори поведе със 75:73 след два фаула на Андрей Кириленко.

4 минути преди сирената резултатът бе равен - 77:77, но до края баскетболистите на Русия не успяха да реализират в няколко атаки, вкараха само 2 точки срещу 9 за Литва и загубиха мача.

Най-резултатен за Литва бе Римантас Каукенас с 20 точки, Рамунас Сискаускас добави 16, а 12 - Шарунас Ясикевичус.

За Русия с 25 точки завърши Робърт Холдън, а 17 добави Андрей Кириленко.