Литва срещу Испания е първият полуфинал на баскетболния турнир при мъжете в Пекин.

Баскетболистите на Литва, трикратни олимпийски бронзови медалисти, победиха домакините от Китай с 94:68 (19:17, 22:13, 29:23, 24:15) точки и се присъединяват към „ла фурия”, която по-рано победи Хърватия с 72:59.

Само първите 10 минути бяха равностойни, а след като Литва игра с класа над съперника.

Най-резултатен за победителите бе Шарунас Ясикевичус с 23 точки. Рамунас Сискаускас и Линас Клейза добавиха по 15 точки.

Така Литва сложи край на надеждите на Китай да спечели медал в турнира. Звездата на китайския отбор Яо Мин завърши с 19 точки. И Цзянлян записа 11 точки, а Лю Вей добави 10. В последната част

Литва поведе с 25 точки - 81:57 и дод края срещата се доиграваше.

Все пак това е най-доброто класиране на Китай на олимпийския игри. Отборът ще трябва да се бори за нещо повече на следващите летни олимпийски игри в Лондон през 2012-та година.

В останалите срещи днес фаворитът САЩ играе с Австралия, а олимпийският шампион Аржентина излиза срещу световния вицешампион Гърция.