Арменският гросмайстор Левон Аронян спечели Световната купа по шахмат в Тбилиси, след като във финала се наложи над китаеца Дин Лижън с 4:2 точки. Аронян и Дин завършиха 2:2 точки в класическия шах, след като регистрираха четири ремита.

Това наложи изиграването на тайбрек по ускорен шах. И в двете партии на съкратена контрола Дин допусна много груби грешки, които позволиха на Аронян да го надиграе с лекота. С достигането си до финала на турнира, в който участие взеха 128 шахматисти, двамата си гарантираха място на турнира на претендентите, който ще се проведе в Берлин през март следващата година и ще определи съперника на Магнус Карлсен в мача за световната титла.

До момента сигурен за турнира в германската столица бе единствено руснакът Сергей Карякин. С успеха си в Тбилиси Аронян прибави към банковата си сметка 120 000 долара, докато Дин ще вземе 80 000./БТА