Леонид Базан спечели олимпийска квота за България от световното първенство по борба в свободен стил, след като завърши на пето място в категория до 66 килограма. Въпреки загубата, българският борец заслужи виза за Лондон с класиране на полуфиналите в последния ден на шампионата.

Базан загуби финалната схватка за 3-5 място с 0:2 части (0:2, 2:4) от Джабрил Хасанов от Азербайджан. Българският борец не успя да запише точка в първата част, но във втората дълго време беше равен с Хасанов. Все пак съперникът от Азербайджан избута Базан от тепиха след 1:20 минути в схватката, а по-късно записа и последната точка за крайното 4:2.

Базан загуби от японеца Тацухиро Йонемицу с 0:2 части (0:2, 2:4) в полуфинала, но вече си беше осигурил виза за Лондон. Той постигна това с победа на четвъртфиналите с 2:0 части (1:0, 1:0) срещу молдовеца Владимир Готишан. В елиминациите Базан победи последователно Мишел Доле Бондел от Конго с 2:0 части (5:0, 6:0) и Чун-Сон Янг от КНДР с 2:1 (0:1, 1:0, 2:1).

В категория до 120 килограма Димитър Кумчев отпадна във втората фаза на елиминациите. Той победи Зайед Ал Кааби от ОАЕ с 2:0 части (7:0, 3:0), но след това отстъпи с 0:2 (0:3, 0:6) срещу представителя на Азербайджан - Дмаладин Магомедов, който не успя изтегли българина до репешажи.

Кирил Терзиев отпадна също така във втората фаза на елиминациите, но в категория до 74 килограма. Той победи испанеца Алберто Мартинес с 2:0 части (7:0, 1:0), а след това загуби от Рикардо Роберти с 1:2 (1:0, 1:2, 0:1). Венецуелецът загуби в следващата схватка и Терзиев отпадна от турнира.