С актив от 8 точки Екатерина Лахно поведе еднолично в класирането кръг преди края на Европейското индивидуално първенство по шахмат за жени в Пловдив.

Украинката има отличен шанс да спечели трофея без да се налага да се играе тай-брек, след като днес в последния 11-и кръг излиза с белите фигури срещу сънародничката си Анна Ушенина.

Антоанета Стефанова, която загуби шансовете си за втора европейска титла, ще играе за последно на Евро 2008 срещу австрийката Ева Мозер. Другата най-предно класирана българка Маргарита Войска ще спори с германката Елизабет Пец.

При мъжете тай-брек почти сигурно ще има, след като 8 шахматисти са с по 7,5 точки. И в тази надпревара родните представители нямат шансове за медал, като най-много точки, по 6 събраха гросмайсторите Валентин Йотов, Васил Спасов, Евгени Янев и Юлиян Радулски. Победителят при мъжете ще получи 15 000 евро, а шампионката при жените - 6 000 евро.

Спонсори на шампионата са компаниите “Градус”, „MONBAT”, „Сиенит”, „Язов”, KCM 2000 Group и Trace Group Hold. Медийни партньори на проявата са Информационна агенция БГНЕС, Българската национална телевизия, Национално Дарик радио и в. "Дневен труд".