Китай в състав Чън Фей, Хъ Кесин, Цзиан Ююан, Ли Шаншан, Ян Илин и Дън Линлин спечели златния медал в отборното състезание при жените в спортната гимнастика на Олимпийските игри в Пекин.

Китайките надделяха над американките в голямата борба за титлата. Представителките на домакините заеха първото място с общ сбор от 188,900 точки. По този начин за първи път в историята Китай взе олимпийското злато в отборната надпревара при жените.

Световният шампион САЩ (Шон Джонсън, Настя Люкин, Челси Мемел, Саманта Пешек, Алиша Сакрамон и Бриджит Слоан) остана със сребро - 186,525 точки. Американките бяха втори и в Атина преди четири години. Защитаващият титлата си тим на Румъния (Стелиана Нистор, Сандра Избаша, Андреа Акатриней, Андреа Григоре, Габриела Драгой и Анамария Тамирян надделя над Русия (Ксения Афанасиева, Светлана Клюкина, Екатерина Крамаренко, Анна Павлова, Людмила Гребенкова и Ксения Семьонова) в спора за третото място.

Румънките са трети със 181,525 точки, а рускините - четвърти със 180,625 точки.

Така за девети пореден път от 1976-а година насам северните ни съседи вземат медал в отборното състезание при жените. САЩ поведе след първата ротация на прескок.

След това на смесена успоредка домакините бяха великолепни и се изкачиха на върха. Те не изпуснаха водачеството до края на състезанието.

Утре ще се състои индивидуалният многобой при мъжете, а в петък - при жените.