Кенийски атлети триумфираха на маратона във Варна. Шадрак Кимайо при мъжете и Шейла Чебет при жените грабнаха златото, като изпревариха на финала свои сънародници. От българите най-бързи бяха Николай Кауфман и Маринела Нинева, заслужили бронзовите медали.

Деветото издание на надпреварата постави рекорд по броя на участниците. Със стартиралите на кратката дистанция, общо близо 1200 бягаха по улиците и булевардите на морската столица, атлетите в състезателните дистанции бяха 998, с което затвърдиха тенденцията за все по-голяма популярност и интерес към емблематичното за града събитие.

Големият шампион при мъжете тази година е Шадрак Кимайо от Кения, който грабна победата с 2.24:02 ч. Среброто е за Кенеди Кипкемой Роно, финиширал 18 секунди по-късно, след като не удържа на финалната атака на своя сънародник. Трети остана Николай Кауфман с 2.38:12 ч. При жените триумфира 27-годишнита кенийка Шейла Чебет. Два месеца след като победи на маратона в Сплит, тя спечели и варненския с 2.40:37 ч. Очакваният дуел с нейната сънародничка Рут Мбата Нанди се потвърди, но Рут отпадна в края и финишира втора с 2.45:16 ч. Трета остана миналогодишната шампионка на това трасе Маринела Нинева с 2.49:28 ч.

Изключително оспорвано премина състезанието в полумаратона. Мароканецът Мохамед Чаабут и кениецът Бернар Корос бягаха рамо до рамо през цялата дистанция от 21 км. Чаабут пристигна във Варна като шампион от маратона в Айвердо, Португалия преди две седмици, докато Корос има във визитката си световна титла на крос от 2017 г. в смесената кенийска щафета. Финалният спринт отсъди титлата в полза на мароканеца, изпреварил с девет секунди своя съперник. Чаабут грабна златото с 1.07:50 ч., на минута и половина от личния си рекорд. Бронзът бе за Стоян Владков 1.13:16 ч. При жените в полумаратона триумфира Валерия Димитрова с 1.33:09 ч.

По 10.5-километровата дистанция най-бързи бяха Янислав Тодоров с 34:53 мин и Памела Ени с 38:09 мин.

Огромен интерес сред по-младите предизвика най-кратката надпревара „Бягай с Декатлон“ на 2 км, в която се включиха предимно начинаещите и учащи.

Най-младият участник по състезателните трасета днес бе 9-годишният Димитър Георгиев, а най-възрастен - 77-годишният Ремзи Нарлъ от Турция – и двамата на 10.5 км. На кратката дистанция имаше участник на 82 години, а три 2-годишни бебета преминаха разстоянието в детски колички. Георги Гаврилов и Владимир Пановски пък бягаха класическия маратон на 68-годишна възраст.