Българските лодки отпаднаха от борбата за медалите през днешния ден от европейското първенство по кану-каяк в Германия. На 500 метра едноместно кану Христо Христов зае 7-о място във втората полуфинална серия с време 1:57,079 минута и по-късно днес ще участва във финал "Б".

Мирослав Кирчев зае четвърто място в полуфиналната серия на едноместен каяк 500 метра - 1:39,590 и също ще стартира във финал "Б". Само първите трима се класират за финал "А".

На двуместен каяк 500 метра Александър Стефанов и Мариан Димитров са седми в полуфиналната серия с време 1:33,803 минута, а Деян Георгиев и Аднан Алиев останаха шести в полуфинална серия на 500 метра двуместно кану - 1:44,557.

Междувременно новото ръководство на БФКК направи невероятен жест и към всички останали състезатели и треньори добили право да се явят на 3-тата селекция , но непокрили поставените им нормативи, да вземат участие на Европейското първенство в Познан за юноши девойки и младежи до 23 години, с оглед запазване на състезателите и бъдещото развитие на кану-каяк спорта в България.

Отборите ще се подготвят за състезанията на лагер в Пирдоп, който започва от сряда, когато свърша учебната година.

"Доста сме изостанали с подготовката, защото на практика от две години не се работи централизирано с юношите. Не можем толкова бързо да направим анализ на резултатите, затова е по-добре да дадем шанс на тези, които достигнаха до последната селекция. Тъжно е, но се сринахме, а резултатите показват ниво отпреди 10-12 години. Затова и не поставяме цели пред състезателите за предстоящите шампионати - нека видят как е на голямо първенство, защото трябва да променят мирогледа си и да продължат по-сериозно с подготовката си. Хубаво ще е да ги задържим в спорта, защото вината за състоянието е и у нас като треньори и на ръководството, което се оттегли", заяви изпълняващият длъжността директор на БФКК Дамян Дамянов.

На последната трета селекция за определяне на участниците за Европейското първенство в Познан за юноши, девойки и младежи до 23 години и Световното първенство в Москва по кану каяк нормативи покриха единствено:

Юношите:

К1-500м -Кристиан Душев

К1-1000м - Петко Москов

С1- 1000м - Георги Велинов

К4 -1000м -Кристиан Душев, Константин Велков, Петко Москов, Росен Димитров, и заедно с К1 - 500м - Екатерина Петрова на която и се гласува доверие, без да покрие норматив, ще вземат участие на световното първенство в Москва от 30.07-2.08.2009г.

Участници за Европейското първенство в Познан за юноши девойки и младежи до 23 години от 16.07-19.07.2009г. :

Младежи:

К1 -500м и 1000м - Мирослав Кирчев

К2 -500 и 1000м - Иван Хинделов и Атанас Танев

С4- 500 и 1000м - Александър Григоров,Атанас Марков, Йордан Григоров, Хайрин Исаев

К1W-500 и 1000м - Мария Александрова

К2W-500 и 1000м- Венелина Кючюкова и Мирослава Иванова

Юноши:

К4 - 500 и 1000м- Кристиан Душев, Константин Велков, Петко Москов, Росен Димитров

К2 - 500 и 1000м -Мирослав Добрев и Красимир Цонев

К1 - 500 и 1000м -Димитър Тонев