Осмата най-бърза жена на 200 м. в света Ивет Лалова организира символичен спринт срещу диабета с участието на деца от 119 СОУ. Така тя подкрепи кампанията „Открито за диабета“, на която е лице от миналата година.
Целта на инициативата е превенция, ранна диагностика и контрол на заболяването. Кампанията се организира за пета поредна година от фармацевтична компания Sanofi България с подкрепата на Българска асоциация диабет, Национална асоциация на децата и младите хора с диабет и асоциация „Диабет Тип 2“.
„Често описват диабета като новата световна пандемия. Подкрепям „Открито за диабета“, защото вярвам, че всеки човек е отговорен за своето здраве, а възпитанието на правилните навици се изгражда още в детска възраст. Една от основните причини за появата на диабет тип 2 е наднорменото тегло, затова днес дадох съвети на децата как да се хранят балансирано, както и да спортуват ежедневно.“ – сподели Ивет Лалова.
Кампанията „Открито за диабета“ ще продължи с безплатно измерване на кръвна захар в аптеки Ремедиум в София, Бургас и Пловдив в периода 21-25 ноември. Паралелно с това, във всеки от трите града за пациентите с диабет ще бъде организирана безплатна образователна лекция от водещ ендокринолог, където те ще могат да се срещнат и с посланика на кампанията Ивет Лалова.
„В българското общество съществуват много митове и страхове за диабета и лечението му. Образовайки хората, ние им помагаме да предотвратят усложнения в следствие на заболяването. Затова и мотото на тазгодишната ни кампания е „Поеми контрол над диабета“, което се отнася както за превенцията, така и за правилното лечение на заболяването.“ – сподели Йерун Вайтес, управител на Sanofi България.
„Постигането на добър контрол на диабета позволява на пациентите да водят пълноценен начин на живот. Лекарят е този, който най-добре може да прецени кое е правилното лечение и кога е необходима промяна в него, за да се постигне необходимият контрол, и да се избегнат усложненията. Затова не пропускайте безплатния си ежегоден преглед при ендокринолог, който здравната каса осигурява на всеки пациент с диабет. “ – сподели г-н Красимир Кънев от Българска асоциация диабет.
„Пациентите с диабет тип 1 са задължително на инсулинова терапия. Това обаче, не означава, че те са различни или с ограничени възможности. При правилно управление на забаляването те работят, спортуват и се наслаждават на живота си, както всички останали хора. Този контрол над болестта зависи, както от спазването на определен хранителен и двигателен режим от пациента, така и от доверието и споделянето с лекаря.“ – добави г-жа Елисавета Котова, председател на Национална асоциация на децата и младите хора с диабет и член на УС в Национална Пациентска Организация.
„Вярваме, че с кампанията „Открито за диабета“ ние насърчаваме и подсещаме хората за ежегодни профилактични прегледи и за водене на здравословен начин на живот, с който да намалят риска от появата на диабет. Ранната диагностика на заболяването и контролът над него, предпазват от усложненията, които са сериозно инвалидизиращи.“ – добави г-жа Вяра Врагова, представител на Асоциация „Диабет Тип 2“, член на Националната пациентска организация.
Първи симптоми на диабета
Ранното диагностициране ограничава тежките усложнения при болните, затова е много важно да се познават първите симптоми на диабета. Най-често срещаните симптоми са: често уриниране, силна жажда и чувство на глад. Освен общите симптоми се наблюдават и специфични такива при двата типа диабет. При захарен диабет тип 2 голяма част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години. Повечето от тях обаче са с наднормено тегло или затлъстяване, с натрупване на мазнини, предимно в областта на корема. Другите симптоми могат да включват: непрекъсната умора, трудно заздравяващи рани и генитални инфекции. Заболяването захарен диабет тип 1 започва рязко и драматично. При него повечето пациенти са с поднормено или нормално телесно тегло. Ранните симптоми при него са неестествена загуба на тегло, непрекъсната умора, нарушение на зрението и кожни, и генитални инфекции.
Захарният диабет е едно от най-разпространенитe социално значими заболявания. По данни на Международната диабетна федерация (IDF) с тази диагноза живеят над 415 млн. души, т.е. всеки 11-ти човек по-света е с диабет, но близо половината от тях са недиагностицирани. Статистиката показва също, че през 2015 г. на всеки 6 секунди по света е умирал по един човек от диабет. В България по данни на IDF броят на хората с диабет на възраст между 20 и 79 години е над 450 000*.
Коментирай