Ивайло Габровски постави открито кандидатурата си за председател на Българския колоездачен съюз. Състезателят, който изтърпява наказание от две години, заради употреба на допинг, посочи редица причини, според които се налага да се свика Извънредно отчетно-изборно Общо събрание на БКС.
Ивайло Габровски изпрати открито писмо до медиите, в което със снимков материал, както и обосновано представя какви са проблемите в този спорт.
"Скъпи колеги и приятели,
Обръщам се към Вас с призив - да се опитаме да вземем делата на нашия спорт в наши ръце. Това се налага от обстоятелството, че цяла година след избирането на сегашното ръководство на Българския колоездачен съюз /БКС/ нещата не само не се подобряват, но и се влошават. Ярко се откроява последната година 2012, в която имаше много обещания от ръководството на БКС, но нищо съществено не се случва. Това показват и резултатите до момента – еквивалент на некадърно управление", започва обръщението на Габровски.
"Тревожните факти и въпроси ме карат да се обърна към Вас с призив да свикаме в най-скоро време извънредно отчетно-изборно Общо събрание на БКС, на което да изберем ново, компетентно и работещо ръководство на съюза, докато не е станало късно. Искам открито и честно да поставя кандидатурата си за председател на БКС. Вярно, нямам достатъчно управленски и административен опит, но смятам, че ще мога да компенсирам това с времето – с всеотдайна и съвестна работа“, споделя Габровски.
„Ако получа вашата подкрепа, ще изложа подробно идеите си, които, разбира се, мога да осъществя единство с ваша помощ и с пълното ви доверие към мен. В състояние съм да оценя това с резултатна работа. Ето някои мои принципни намерения в аванс:
1. Ще създам малък, дееспособен, работещ и ефективен млад ръководен екип, в който всеки ще има ясни отговорности.
2. Спортът колоездене трябва да стане достъпен и привлекателен за всички.
3. Постоянен контакт със всички бивши и настоящи състезатели, деятели, ръководители, любители, аматьори и професионалисти, заети по един или друг начин в колоезденето.
4. Създаване на връзки с други федерации, чуждестранни отбори с цел обмяна на опит, както и участие в повече международни състезания. Да се помисли за възможността за изпращането на наши състезатели в Международния колоездачен център в град Игъл – Швейцария.
5. Провеждането на Обиколката на България да престане да бъде приоритет и основна дейност на БКС.
6. По отношение на вътрешния календар, състезанията да се провеждат на ротационен принцип. Всеки спортен клуб да организира и провежда състезания с подкрепа от колоездачния съюз във всички колоездачни центрове, с ЦЕЛ ПОПУЛЯРИЗИРАНЕТО НА СПОРТА! Във всеки колоездачен град да има състезание.
7. Да държим тясна връзка със състезаващите се в чужбина наши състезатели и да им помагаме в тяхното професионално развитие.
8. Създаване на наградни фондове (според възможностите) с предметни или парични награди на всяко състезание с цел стимулиране на участващите в състезанията.
9. Състезанията да се превръщат и организират като празник, и да бъдат привлекателни за публика и спонсори. Пример – по време на празника на Розата в гр. Казанлък да се организира състезание.
10. Спортен календар съобразен с обективната действителност в България (брой състезатели и възможности на клубовете).
11. Възстановяване на националния отбор и подходящ за него спортен календар, както и привличането на евентуални спонсори към него!
12. Имаме желание да върнем колоезденето в медиите.
13. Преразглеждане дейността на съдийската колегия и създаването на нова такава към БКС!
14. Международен спортен календар съобразен с възможностите на нашите състезатели.
15. Да се обърне внимание на всички разновидности на колоезденето (BMX, адаптивно колоездене, триал и фристайл) и привличането на компетентни хора с опит в тези дисциплини.
16. Да стимулираме млади и переспективни състезатели, които да намерят място в елитните отбори на световното колоездене.
17. Ще работим за развитието на всички разновидности на колоездачния спорт, като категоричен приоритет ще имат олимпийските дисциплини.
18. Ще стабилизираме състоянието на членуващите в БКС клубове и ще подобрим връзката с тях.
19. Ще привлечем млади специалисти за работа с начинаещи колоездачи.
20. Ще сключим договори със спонсорски и рекламни фирми.
21. Да се помисли за развитието на пистовото колоездене и да се използва пълноценно съществуващата спортна база.
22. Ще направим за един управленски мандат така, че колоезденето да влезе отново в графата на приоритетните олимпийски спортове в България.
Завършвам с една мисъл, която вземам назаем от политиката: промяна трябва да има, когато управляващите не могат да управляват, а не когато има образувание, готово да управлява.
А промяна в БКС, ще се съгласите, е крайно наложителна. Ако сте съгласни с мене – да действаме! Съдбата на нас, „давещите се“, ако перифразираме Илф и Петров, е в ръцете на самите давещи се – т. е. в нашите ръце. Не бойте се, обаче, няма да глътнем вода! Защото ще сме заедно“, се казва още в писмото на колоездача.
*Обръщението е публикувано със съкращения.
Коментирай