Тина Томпсън записа 17 точки за САЩ при разгромната победа с 93:55 (22:17, 17:17, 23:11, 31:10) над Испания, която е четвъртата поредна на американките на Олимпийския баскетболен турнир при жените и общо 29-та на Олимпийски игри.

Капитанката Лиса Лесли добави 14 точки и 11 борби, а за успеха помогна и Кандис Паркър, която наниза 13 точки. С 12 точки се отчете Диана Таураси.

Успехът за шампионките от Атина 2004 не дойде толкова лесно, след като преднината им до полувремето беше само пет точки. В първата четвъртина американките поведоха с 22:17, но испанките удържаха устрема на женския Дрийм Тийм със 17:17 във втората четвъртина.

След почивката обаче капитанката на иберийките Амая Валдеморо, която отбеляза 17 точки, не успя да противопостави отбора си срещу американските съпернички, които преди последната четвъртина вече водеха със 17 точки. Допълнителните 21 точки от 31:10 до края оформиха крайната разлика от 38 точки.

С тази победа САЩ излезе на първо място в група "В", където по-рано през деня домакините от Китай победиха Мали със 69:48 (17:7, 20:13, 15:15, 17:13) и също се класираха сред последните осем.

Капитанката Мяо Лицзе записа 25 точки пред 17-хилядната публика, а Китай спечели третата си победа срещу аутсайдерките от Мали, които събраха четири поредни загуби преди последния кръг.

Междувременно, в среща от група "А" Австралия победи с разгромното 96:73 (19:18, 22:20, 35:18, 20:17) Латвия. Основен принос за успеха имаше капитанката на отбора Лаурен Джаксън, която наниза 30 точки - почти една трета от крайния резултат на Австралия.

Европейските шампионки от Русия също продължиха победния си ход с победа над Бразилия със 74:64 (21:26, 14:15, 19:15, 20:8) по-рано през деня и се изравниха на върха с Австралия с по четири победи.