Най-добрият ни гимнастик Йордан Йовчев призна, че ще се опита да се възстанови и подготви за Световното първенство. Шефът на Българската федерация по спортна гимнастика (БФСГ) добави, че иска да гони квота за Олимпийските игри, но сподели, че ще е много по-трудно от предишните години.

Йовчев говори след като даде старт на инициатива за разумно консумиране на алкохол. Той сподели подробности около условията за взимане на квота за Игрите, за това дали ще продължи кариерата си, за работата си като шеф на БФСГ, за евентуалното кандидатстване за домакинство на големи международни състезания в новата зала, както и за бъдещето на спортната гимнастика като цяло.

Ето какво сподели Йордан Йовчев:

Идеята и инициативата на тази кампания е към отговорно консумиране на алкохол и да не сядат хора пили зад волана, за да могат да опазят човешкия живот. Не само техния, а и на околните.

Как върви възстановяването ти? Ще играеш ли на Световното?

Възстановявам се бавно. Не се оплаквам. Добре съм. Би трябвало да участвам на Световното, ако искам да се класирам за Олимпиада. Предстои Световно, на което трябва да играя на шест уреда, ако искам да гоня квота за Олимпийските игри. Ще е доста трудно. Няма да е като годините преди, когато се класирахме без проблем. Всичко зависи дали ще издържа здравословно на натоварването, тъй като трябва да играя многобой на шест уреда. Не че не мога да играя, но в някои от уредите имам сериозни травми, които се появяват. Най-трудно ще ми е на кон, висилка. Има упражнения и изисквания, които трябва да правя, а тогава се появяват тези травми, които пък ми пречат при другите уреди.

Ще имаме ли друг участник?

Други участници ще имаме, разбира се. В близките два-три месеца ще се разбере изобщо дали имам шанс да подготвя шестте уреда или не. Имаме заявени три участника, непоименно в момента, тъй като преди това ще имаме контролни, лагери. Три участника от мъже и един участник жени. От мъжете двама добиват право да отидат на тест ивента, който е през януари в Лондон. Оттам остава само един. Момичето, ако влезе в Топ 98 си извоюва квота. Ние пращаме едно момиче. В най-лошия случай се надяваме да имаме по един представител при мъжете и при жените. Филип Янев има тежка контузия от Европейското първенство. Предстои му операция тези дни. Ако успее да се възстанови. Еди Пенев, който ще дойде от Америка в края на юни месец на лагер. На него разчитаме. Имаме от мъжката част достойни заместници. За мен лично, мисля, че ще справя.

Световното остава ли в Япония?

Засега остава. В Токио. Има доста държави, които са против и са притеснени. Бях на Конгрес в Сан Хосе на международната федерация. Там казаха, че не се притесняват. Но има доста страни, които са притеснени. Дали ще се стигне до неучастие, не знам.

До кога ще имаш сили да се състезаваш? Мислил ли си за отказване?

В момента имам разкъсване на бицепса, от три месеца се опитвам да се възстановя. Чувствам се добре, но мускулите не издържат. Преди Европейското бях в добра форма, но това разкъсване реално не ми даде шанс да участвам.

Ще кандидатстваме ли за някакви състезания в новата зала или в зала Раковски?

Зала Раковски остава като център тренировъчен за националния отбор. Ще се даде шанс на една част от клубовете, които имат перспективни деца четири-пет момичета и момчета да идват по една седмица да тренират на зала Раковски. За по-голямо първенство все още не мислим. Българска федерация акробатика ще прави Европейско първенство. Ще има Световна купа художествена гимнастика в голямата зала. Надяваме се и ние някой ден да направи. Било то кръг от Световната купа, Гран При или Европейско. Не мисля, че е проблем кандидатстването и приемането. Няма и толкова кандидати, тъй като всичко е свързано с разходи. Провежда ме международен турнир в Благоевград. Надявам се скоро да направим един турнир „Йовчев“. Стои като идея. Може да е за подрастващото поколение. Тази година септември може би. Ще решим в кой град ще е.

Като шеф на Федерацията, как се оправяш с финансите?

Ами, оправяме се. Получаваме помощ от Министерството, от приятели, които помагат. Засега се справяме. На кой не му е трудно. Тренираме, все по-трудно става. Гимнастиката е доста травматичен спорт. А при нас резултатите идват доста по-късно, за разлика от другите спортове. В гимнастиката отнема поне 10 години – да кажем едно момченце да го вземеш от 7-8-годишно и да го развиваш от 18-19 години, когато даде някакъв сериозен резултат. Никой няма толкова търпение да чакаш 10 години. А пък и каква е гаранцията накрая. Оптимист съм, въпреки това. Защото ако не сме, какво остава?