Завърши държавното първенство по шахмат, проведено за пръв път след 2020 година. Титлата при мъжете спечели гросмайстор Кирил Георгиев, който се състезава за столичния ШК „Ан Пасан“. Макар да допусна загуба в последния кръг, той единствен постигна 6.5 точки. На второ място се класира международен майстор Нургюл Салимова от ШК „Бургас 64“. Първата дъска на женския ни олимпийски отбор доказа, че може да се сражава успешно и срещу най-силните мъже у нас и постигна 6 точки. Със същия актив, но по-лоши допълнителни показатели, бронзът стана притежание на гросмайстор Момчил Петков от „Енергия“ Добрич. Гросмайстор Мартин Петров, състезател на ШК“ЕЛИТ“, остана четвърти въпреки победата си в последния кръг над шампиона.

При жените вероятно се проведе най-драматичното първенство в историята. Водачеството се сменяше всеки кръг след шестия, като последователно начело бяха международен майстор Ива Виденова-Куляшевич (ЕЛИТ), Фиде майстор Белослава Кръстева (Шах XXI), Фиде майстор Надя Тончева (Левски). Всяка от тях губеше партията в кръга, преди който водеше и накрая титлата спечели гросмайстор Виктория Радева от пловдивския „Марица“, постигнала 6.5 точки, благодарение на победата в личната среща с Белослава Кръстева. С 6 точки бронзът завоюва Надя Тончева, а на крачка  от почетната стълбица със същия актив останаха международен майстор Елица Раева (Пристис) и Ива Виденова-Куляшевич.

Наградният фонд и залата за игра бяха осигурен от Palms bet.

"Българска федерация по шахмат 2022 е изключително удовлетворена както от нивото на шампионатите, така и от прекрасните условия, предоставени им от спонсора, като съвместното сътрудничество има потенциал да доведе до просперитет за този изключително популярен спорт у нас", изтъкна председателят на федерацията Васил Антонов.

Интересът към първенствата бе голям – както в залата в Grand hotel Millennium, така и на сайта, осъществил транслацията на партиите. Представителят на спонсора г-н Ирибозов изрази удовлетворението си от успешно проведените първенства.
"По стъпките на славните ни шампиони вървят редица млади състезатели, което особено ярко се вижда от почетните стълбички днес", отбеляза той.