Христо Христов спечели и запази шампионската купа в България от Втория международен турнир БОНИ ОБОРОТ в НСА. Един от най-опитните ни национали, който е и треньор на млади сумисти, бе над всички в най-атрактивната категория OPEN. Христов успя на надвие всичките си противници и наследи на върха Петър Стоянов. Вожда, който е президент на Българска федерация сумо, вдигна трофея миналата година, а сега не участва в битките. Освен титлата Христо заслужи златен медал и купа, връчени от доц.Петър Киров – завеждащ катедра „Борба, джудо и сумо” към НСА. Най-силният на международната надпревара, която се явява и 16-то Държавно открито първенство, трябваше да се справи с доста мощната конкуренция от Египет. Гостите, които ще останат на едноседмичен лагер в София не допуснаха друг българин на почетната стълбичка, като надвиха Димитър Димитров и Иван Качаков в схватките за бронз.

Трима българи заеха първите три места при до 85-килограмовите мъже. Живко Кунгалов и Пенчо Минчев от НСА се срещнаха на финала, като първият надви и заслужи златното отличие. Борислав Караджов от Атлетик остана трети, но въобще не стигна лесно до тази позиция. Схватката му за бронза с Любомир Тончев трябваше да се преиграва четири пъти, за да се излъчи точно за кого е бронза. Трети при дебюта си на турнир в България стана и първенецът на Америка Тренд Сабо.

В категория до 115кг. на финала Тодор Джуров и Николай Николов сътвориха истинско шоу. Схватката бе изключително продължителна, равностойна и силова. В крайна сметка представителят на клуб Одесос Варна Джуров издържа и избута извън очертанията на дохиото сънародника си, който пък бе най-добър миналата година. Михаил Илиев донесе трети медал за България, след като бе отстранен от пътя към златото от египтянина Рами Белал, на репешажите взе няколко победи над българи, след това над Тобу Хиязен от Холандия, а на малкия финал си върна на гиганта от страната на фараоните и изхвърли Рами Белал. 20 бяха сумистите с тегло под 115 кг. представители на три националности.

И за да бъде наистина на 100% българска доминацията при мъжете на Втория международен турнир Бони Оборот Сумо Мастърс, ръстовият ни национал Димитър Димитров стана шампион при над 115-килограмовите след серия от преборвания със сръбски и египетски противници, и само един български. Фараоните си спечелиха второто място чрез Ел Сайд Азази, трети станаха Петър Богаевски от клуб Хамър и египтянинът Абд Ел Рахман.

Схватките в НСА започнаха в 10 часа тази сутрин, продължават в момента, а тепърва предстоят преборванията при жените и девойките. Началото бе дадено от мажоретния ансамбъл „Светла” от Елин Пелин, които с парадни униформи, понпони и палки приветстваха най-малките участници. Дори 5-годишен малчуган се пусна при до 30-килограмовите. Първото злато отиде при Кристиан Иванов от Еврохолд. Съотборниците му до един в клубни сини анцузи като истински тим го приветстваха с успеха. Втори остана Георги Василев от наскоро откритата първа детска сумо школа в район „Нови Искър”. Бронзовите отличия пък бяха за представителите на Левски Елит Кристиян Йочев и Кай Попов.

В категория до 35кг. първото място също бе за школата на Еврохолд, след като Никола Стефанов пребори на финала съотборника си Даниел Калчев. Трети към се наредиха Теодор Илиев и Марк Попов (Левски Елит).

Отново златен стана синът на Петър Стоянов – Здравко. Така наследникът на най-титулувания ни сумист след тежка схватка на финала като състезател на Левски надви при до 40-килограмовите Георги Христосков (Кодокан Пазарджик).

При най-тежките деца (над 40кг) Ангел Гюров от Левски Елит стана шампион. При момичетата до 30кг най-добра бе Лара Ташкова от Левски Елит, а при 5килограма по-тежките – Румяна Василева от Еврохолд.

Официалните гости сред които посланиците на Япония и Египет, зам.ректорът на НСА Димитър Михайлов, Петър Киров и др. бяха поздравени и от ансамбъл за народни танци „Младост” от кв.Гниляне на район Нови Искър.

А вместо станалата традиционна демонстрация между Стоянов баща и син, сега 6-годишният Здравко се изправи срещу триумфиралият по-късно в турнира Христо Христов.