Чилиецът Фернандо Гонсалес се класира за финала в мъжката схема на олимпийския турнир по тенис.

Гонсалес, бронзов медалист от Атина'2004, победи драматично Джеймс Блейк (САЩ) с 4:6, 7:5, 11:9 в мач, продължил 2:51 часа. Блейк, който вчера отстрани номер 1 в света Роджър Федерер (Швейцария), стартира добре двубоя и взе първия сет след решаващ пробив в десетия гейм.

В началото на втората част двамата си размениха по един пробив, а в края на сета Гонсалес отново успя да спечели подаването на съперника си и стигна до 7:5.

В третия сет, който продължи 80 минути, Блейк пропусна мачбол при 6:5 и сервис на чилиеца.

Гонсалес проби за 10:9, а след това изпусна четири мачбола, преди да затвори мача с петата си възможност.

Така чилиецът очаква победителя от срещата между Рафаел Надал (Испания) и Новак Джокович (Сърбия) в спор за титлата.

Гонсалес може да стане вторият чилиец поред с олимпийска титла в тениса след Николас Масу, който изненадващо спечели златото в Атина преди четири години.