Световният рекордьор в овчарския скок Рено Лавиени (Франция) направи 6.05 метра, което е рекорд и на Диамантената лига, а Джъстин Гатлин даде най-бързото време в света за сезона на 200 метра, за да оформи двете впечатляващи постижения на поредното издание на престижния лекоатлетически турнир. Лавиени е човекът, който подобри миналата година в Донецк 21-годишен рекорд на Сергей Бубка, като скочи 6,16 метра. И в Юджийн той направи три опита на 6,16 метра, но все неуспешно.

Гатлин изравни личното си постижение с победното 19.68 секунди. Преди 15 дни в Доха (Катар) 33-годишният спринтьор излравни най-доброто постижение в света за сезона и на 100 метра- 9.74 секунди, като това е и негов личен рекорд в краткия спринт.

При жените световната рекордьорка в зала Гензебе Дибаба постигна пети най-добър резултат на 5000 метра, като спечели старта с време 14:19.76 минути. Двукратната олимпийска шампионка Шели-Ан Фрейзър-Прайс спечели спринта на 100 метра при жените с 10.81 секунди, което е най-добро време за 2015-а. Сребърната медалистка от последното Световно първенство Мюриел Ахуре от Кот д'Ивоар е 2-а със същото време.

Имаше историческо постижение и за Китай на този турнир, като на 100 метра при мъжете Су Бинтян стана първият представител на тази страна, който бяга под 10 секунди. Тайсън Гей спечели спринта с 9.88 секунди, а Су завърши 3-и с 9.99. На 2-а позиция се нареди сънародникът на Гей от САЩ- Майк Роджърс, с 9.90. Но най-доброто бягане на азиатски атлет в коронната дисциплина в атлетиката си остава 9,93 секунди на Феми Огуноде от Катар по време на миналогодишните Азиатски игри.

Световният шампион в зала на скок на височина Мутаз Баршим от Катар (2,41 метра), Айанле Сюлейман от Джибути на една миля (3:51,10 минути), олимпийският шампион от Кения на стийпълчейз Езекиел Кембой (8:01,71 минути) и френският хърделист Паскал Мартино-Лагар (13,06 секунди на 110 метра) също се отчетоха с най-добри резултати в дисциплините си за тази година.

Кирани Джеймс от Гранада беше най-бърз на 400 метра при мъжете, като спечели с време 43.95 секунди, изпреварвайки ЛаШон Мерит от САЩ, чието време е 44.51. При дамите на същата дистанция златната медалистка на 200 метра от Олимпийските игри Алисън Феликс (САЩ) изпревари шампионката от Лондон на 400 метра
Саня Ричардс-Рос. Феликс завърши с 50.05 секунди, а Ричардс-Рос изостана на 0.24. /БТА