Номер 1 в света Роджър Федерер (Швейцария) отпадна на четвъртфиналите на сингъл на Олимпийския турнир по тенис.

Федерер загуби с 4:6, 6:7(2) от осмия поставен Джеймс Блейк (САЩ) за 90 минути.

Двубоят се движеше равностойно до 4:4, след което Блейк взе пет поредни гейма и направи сериозна заявка за победата.

Швейцарецът успя да се върне във втория сет и изравни при 3:3, след което се стигна до тайбрек. В него Блейк тотално доминираше. Той поведе с 4:1, а след 4:2 спечели три поредни разигравания, с което и мача.

Федерер, който в понеделник ще бъде изместен от върха на световната ранглиста от Рафаел Надал (Испания), допусна цели 56 непредизвикани грешки, което се оказа фатално.

Швейцарецът има последен шанс да спечели първи медал в кариерата си при третото си участие на Олимпийски игри в надпреварата на двойки.

Поставените под номер 4 Федерер и Станислас Вавринка ще играят срещу седмите в схемата Махеш Бхупати и Леандер Паеш (Индия) за място на полуфиналите.