Настя Люкин (САЩ) спечели златния медал в индивидуалния многобой при жените в спортната гимнастика на Олимпийските игри в Пекин.

18-годишната американка зае първото място с общ сбор от четирите уреда от 63,325 точки. По този начин компенсира САЩ за това, че не успя да спечели златото в отборната надпревара.

Настя Люкин е дъщеря на олимпийския шампион на бившия Съветски съюз от преди 20 години Валери Люкин и на световната шампионка по художествена гимнастика Анна Кочева. Нейните родители заминават за САЩ, когато тя е на 2,5 години. Живеят в Плано, щата Тексас.

Настя Люкин е втората поредна и общо третата американка, която става първа в многобоя на Олимпийски игри. Преди четири години в Атина на върха триумфира Карли Патерсън.

След изключително оспорвано състезание, което до последното изиграване, на последната състезателка не се знаеше коя от гимнастичките ще грабне златото, със сребърния медал се окичи световната шампионка Шон Джонсън (САЩ) с 62,725 точки, а бронзовото отличие взе Ян Илин (Китай) с 62,650 точки.