Българският олимпийски комитет и Министерство на физическото възпитание и спорта ще подкрепят организацията на Турнира на европейските голф професионалисти догодина в Правец. За това се похвали изпълнителният директор на Организацията на европейските голф асоциации Иън Рандъл, който е специален гост на „Правец Голф и СПА”.

Комплексът на 50 км. от София ще открие първите 9 дупки в началото на месец юли, а цялото игрище с класическите 18 дупки (категория ПАР 72) догодина. Преди това ще бъдат завършени голф-академията, игрището за нощен голф и други.

„Правец Голф” ще бъде домакин на професионалния турнир по голф не само през 2011-т, а също така през 2012 и 2013 година. Изданието на „Турнир на европейските голф професионалисти” у нас ще бъде първи възраждащ защото през последните 6 години отсъстваше от календара. Наградният фонд е 60 000 евро за 4-те кръга, като в Правец ще пристигнат 60 от най-добрите клубни професионалисти от 30 държави. Участниците ще добият право да се изявят Правец само след като са заслужили това със спечелване на квалификации в държавите си. Предвиден е и съпътстващ турнир ПроАм, в който 1 професионален голфър е в тандем д 3 аматьори.

Иън Рандъл остана особено доволен от срещите си днес със зам.спортния министър Иван Ценов и председателя на БОК Стефка Костадинова. Утре той ще се види и с премиера Бойко Борисов, като ще го попита дали любителят на този спорт Барак Обама може да бъде поканен да поиграе у нас или по-специално в Правец.

„Бяха обсъдени стратегии за това как България да има свои представители на Летните олимпийски игри в Рио де Жанейро през 2016 година. Тогава голфът се завръща в олимпийската програма” каза Любомир Тодоров – изп.директор на Тера Тур Сървиз инвеститор в комплекса. Той продължи: „На олимпиадата в Бразилия ще има 30 страни участници в голф турнира, но начините за квалификация още не са ясни. Обсъдихме дейността и програмите с НСА, където има обучение по голф. Необходими са единни критерии за хора завършили като голф-менажери да получат сертификат, а не както е сега чужденци да са треньорите в България. Ясно е, че е необходимо трупането на точки на отворени турнири по-често. Затова сега на Световното за аматьори в Аржентина ще имаме участници, като тяхното участие ще бъде финансирано и от МФВС. Имаме желанието да популяризираме голф-туризма и страната ни като голф-дестинация. Този спорт може за спасяване с кризата през следващите 3 години”.

Според Иън Рандъл България ще има олимпийски голфъри ако не през 2016 година, но със сигурност през 2020 година.

На пресконференцията присъстваха още Нора Димитрова от Правец Голф Клуб и Кийт Хаслам. Изп.директор на Бромбар Голф Сервиз допълни: „Този турнир и този комплекс могат да помогнат финансово на България и с откриването на работни места”.

Любомир Тодоров разкри, че инвестициите в комплекс „Правец Голф и СПА” са съществени.

„Правец Голф и СПА Ризорт” е необикновен курорт с голф игрище отговарящо на всички стандарти на PGA (Асоциация на професионалните голф играчи) около езеро, с 4-звезден хотел, 180 апартамента, 68 къщи и 38 луксозни вили. За посетителите и собствениците има още тенискортове, басейн, клуб за водни спортове, две зони за плаване и риболов, 3 детски площадки, зона за барбекю, казино и уникален нощен клуб. За начинаещите има и голф симулатор, тренировъчен пътинг грийн, като на самото игрище е помислено за атакуващите по трудния начин, а и за п-консервативните голфъри.

„Комплексът е около 150 милиона лева, а игрището с академията около 50 милиона. Това е дългосрочен проект, не знаем кога ще върнем инвестицията си. Идеята е първите две години дейността да бъде субсидирана, а после да започне да покрива разходите си и чак след това да има и печалби. Ако иска обаче България да развива голф, то е необходимо намиране на начини за стимулиране” – каза той.

На пресконференцията би споменато и това, че Райдър Къп дава на България помощ от 15 000 евро за три години развитие на детския голф. Има програма за обучение в родните училища през цялата година.