Златни медали за България в спринта на 100 метра и тласкането на гюле за жени ознаменуваха първия състезателен ден на Балканския шампионат по лека атлетика, който се провежда в Стара Загора.

Тези петък и събота стадион "Берое" приема над 450 атлети от рекордните 18 национални федерации в Балканския регион.

Инна Ефтимова триумфира в спринта на 100 метра с резултат 11 секунди и 45 стотни, но финалът бе съпътстван от силен насрещен вятър - 1.9 m/s. Втора и трета останаха съответно Диана Вайсман от Израел с 11.53 и Оливия Фотопулу от Кипър - 11.55.

На 100 метра при мъжете най-бързият българин - Денис Димитров бе изпреварен само с 1 стотна от гръка Йоанис Нифадопулос, който финишира за 10.36, при вятър от -1.5 m/s.

Радост за България в тласкането на гюле донесе Радослава Мавродиева, която завоюва златото с нов личен рекорд - 18 метра, 95 сантиметра. Резултатът ѝ е 5-ти на континента, 2 седмици преди старта на Европейския шампионат в Берлин.

В тройния скок за жени Габриела Петрова остана втора с 14 метра, 34 сантиметра. Балканска шампионка стана гъркинята Параскеви Папахристу - 14.74.

Гвоздеят в програмата на първенството ще бъде съботното участие на Мирела Демирева в скока на височина.

Победителката от Диамантената лига ще скача след 19:00 часа на стадион "Берое".