Мъжкият баскетболен отбор на САЩ си върна олимпийската титла, след като победи на финала в Пекин Испания със 118:107 (38:31, 69:61, 91:82) пред 18 000 зрители.

Най-резултатни за американците бяха Дуейн Уейд с 27 точки и Коби Брайънт, нанизал 20 за ЧРД, а за Испания отличен мач преди да напусне за пет лични нарушения направи Руди Фернандес, вкарал 22 точки и имал основна заслуга Ла Фурия да поддържа интригата в двубоя със суперфаворитите до самия край, а Пау Гасол добави 21.

След първата четвърт американците имаха преднина от 38:31, а на полувремето преднината им бе осем точки - 69:61. През третата част испанците на няколко пъти намаляваха до четири точки, но в края САЩ отново поведе с девет точки - 91:82.

С тройка на Фернандес Испания намали пасива си на само две точки 8:31 минути преди сирената. До края обаче Брайънт, който вчера навърши 30 години, вкара две важни тройки и САЩ триумфира със 118:107.

Сформираният от звездите на НБА Дрийм тим печели златото за първи път от Сидни 2000, след като бе сторил това в Барселона през 1992 година и в Атланта през 1996-а и общо 13-а за янките.