23 млн. лева са парите, дадени директно за подготовка на българските спортисти за Олимпиадата, но на практика отделените финанси са повече. Това каза финансовият министър Симеон Дянков пред Нова телевизия. По думите му, обаче, възвращаемостта на подобна инвестиция е много ниска, защото не сме взели достатъчно медали, например в борбата.

"Като се взимаше това решение преди две години, и на мен ми изглеждаше добре", каза Дянков за одобрението на бюджета, даден за спорта. Той уточни, че в същото време наградният фонд за медал е цялата му 4-годишна заплата до момента, взета накуп. "Трудът ми за този мандат се оценява по-малко, отколкото сребърен медал на Олимпиадата, което не би трябвало да е правилно като пропорция", каза още Дянков.

Финансовият министър допълни, че е обсъдил с премиера Бойко Борисов да има преразглеждане на финансирането в спорта. От всички 106 спортни федерации у нас, пари трябва да се дават само на тези, които показват добри резултати и потенциал. Дянков наблегна, че приоритетни ще са тези федерации, които развиват спорт за децата и младите поколения.

"Когато правиш инвестиции, ти избираш къде най-добре ще се използват парите", каза той.

За останалите федерации, които няма да получат финансиране, Дянков каза: "Ако можете да си вземете пари от спонсори, вземайте си ги, но държавата не трябва на 106 места да се разпростира". Той допълни, че е неясно за какво и как се използват много от парите, дадени на някои от федерациите. "Те просто изчезват", каза Дянков. По думите му във федерациите се вижда безстопанственост.