Националният ансамбъл на България по художествена гимнастика за девойки се класира за финала на европейското първенство в Минск (Беларус), след като завърши на седмо място в многобоя.

Българките получиха днес за второто си изпълнение на съчетанието с пет топки оценка от 15.233 точки (6.800 точки за трудност и 8.433 точки за изпълнение.

Вчера грациите бяха оценени с 15.650 точки и със сбор от 30.883 точки България зае седмото място в многобоя. Първите осем ансамбъла се класират за финала. Съдия за България днес беше Рада Вражева.

Отборът е в състав Мадлен Сергеева, Мадлен Радуканова, Станиела Йовчева, Теодора Александрова и Вивиан Черноокова със старши треньор Силвия Стойнева и помощник Валентина Симеонова.

Европейски шампион стана Русия с 33.266 точки. На второ място е Беларус с 32.733 точки, а на трето Израел с 32.366 точки.

Пред България са още отборите на Азербайджан с 31.325 точки, Германия с 31.149 точки и Италия с 31.000 точки.

Финалът при ансамблите е утре сутринта. В надпреварата участваха 25 отбора.

По-късно днес състезанието продължава с отборната надпревара при жените на бухалки и лента, където ще участват Мария Матева и Невяна Владинова. България е на 12-о място след първия ден след съчетанията на обръч и топка./БТА