Руснакът Владимир Крамник загуби световната титла, която спечели след съмнителен успех над гросмайстор Веселин Топалов, след едномесечната битка за шахматната корона през миналата година в столицата на Калмикия – Елиста, станала по-известна като „Тоалетната война”.

Крамник завърши реми с черните фигури с израелеца Борис Гелфанд предпоследния кръг на Световното първенство по шахмат в град Мексико.

Руснакът остана на недостижимите 1,5 точки след водача в класирането Вишванатан Ананд от Индия, който също с черните фигури приключи без победител партията си срещу Александър Гришчук.

Кръг преди края Ананд има актив от 8,5 точки, следван от Гелфанд със 7,5 и Крамник със 7 точки.

Новият световен шампион ще стане ясен след изиграване на партиите Ананд – Петер Леко и Александър Морозевич - Гелфанд.