Българският гросмайстор Иван Чепаринов победи с белите фигури Леван Пенцулая (Грузия) в мач от петия кръг на 17-ото Индивидуално европейско първенство по шахмат за мъже в Косово с награден фод 120 хиляди евро.

С четвъртия си успех в надпреварата Чепаринов събра 4,0 точки и заема десетото място във временното класиране, само на 0,5 точка от лидера Радослав Войташек (Полша), континентален вицешампион от 2011 година.

Другият български представител в надпреварата гросмайстор Кирил Георгиев, бронзов медалист от Европейското първенство през 2006 година, завърши реми с белите с германеца Размус Сване и заема 86-ото място във временното подреждане с 3,0 точки.

Защитаващият титлата си Евгений Наер (Русия) е 63-и в класирането също с 3,0 точки. В шампионата участват 230 шахматисти от 39 страни.

Новият шахматен крал на Европа ще бъде определен на 23 май след изиграването на 11 кръга по швейцарската система. Той ще заработи 20 хиляди евро от наградния фонд.