Алексей Шейдулин спечели за втори път в кариерата си купа „Странджа”. Той дублира успеха си от 2005 г., когато отново бе на върха. Състезаващият се за Ботев (Пд) боксьор бе единственият българин, който спечели злато.

В най-драматичния и резултатен мач в целия турнир Шейдулин победи руснака Алберт Селимов с 53:33 точки. Нашият боксьор успя да обърне срещата, която губеше след първите два рунда.

Други двама българи обаче нямаха късмета на Шейдулин и загубиха финалните си срещи. В категория до 51 кг. Салим Салимов отстъпи на трикратния европейски шампион Георги Балашкин със 17:36 точки.

В следващата категория до 54 кг. Детелин Далаклиев бе на крачка от златото, но не му стигна времето и съдийските решения.

Един от интересните сблъсъци на финала бе между шампионите на Азия и Европа в категория до 64 кг. Там еврошампионът Генади Ковальов от Русия се справи със съпротивата на Зокир Артиков от Узбекистан с 29:17.

Русия спечели общо 8 златни медала в 11-те категории на турнира. В два от случаите съперниците на руснаците въобще не се качиха на ринга. Другите три злата останаха за Шейдулин и за представителите на Казахстан и Узбекистан.

Състезателят на Ботев (Пд) Детелин Далаклиев бе определен за най-техничен състезател на турнира. Неговият съотборник Арман Хакопян пък е най-младия боксьор в надпреварата само на 18 години. За най-борбен състезател бе обявен казакстанецът Бершан Закипов.

Подгласници на носителят на купа „Странджа” Алексей Шейдулин станаха Илия Максимов (Русия) и Рустан Саидов (Узбекистан).