В три пълни с морска сол, вятър и адреналин дни протече кръгът от Европейската купа по ветроходство в Клас Лазер, чиито домакин беше Варна от 2-ри до 4-ти октомври. 

40 лодки от България, Украйна и Австрия се състезаваха за трофея на Европейската Лазер Асоциация, домакинстван от Община Варна и Спортен клуб Черно море Бриз, Варна. Надпреварата беше за три класа Лазер – Стандарт (олимпийски за мъжете), Радиал (олимпийски за жените) и младежкия 4,7. 

Макар първият състезателен ден да стартира едва с две гонки, поради променлив вятър, хубавото време и благоприятните условия през втория и третия състезателни дни позволиха на главния съдия Тодор Иванов да приключи регатата с пълната програма от осем гонки. Регатата премина и без нито един подаден протест. 

ветроходство

източник: Хайп Комюникейшън

Купите връчиха лично Министърът на младежта и спорта Красен Кралев, кметът на Община Варна Иван Портних, Кристиан Димитров – директор Дирекция Спорт към Община Варна, и президентът на Българска федерация по ветроходство Росен Марангозов. 

Два български и един украински подиума в класа за младежи и девойки Лазер 4,7. Генералното класиране оглавиха Даниел Йорданов от ОМК Несебър 2000, последван от Богдан Рухлин от ШВСМ Украйна и Михаил Берберов от Яхт-клуб Кап. Г. Георгиев Порт Варна. 

призьори

източник: Хайп Комюникейшън

В клас Радиал купата при жените взе Мариела Николова от Черно море Бриз, която оглави и генералното класиране в този клас. Тя още тази нощ заминава за Европейското първенство в Полша и е най-сериозният български претендент за олимпийска квота в своя клас. 

В генералното класиране я следват Клемент Сърастов от Яхт Клуб Порт Бургас и Кениа Андрий от ШВСМ – Украйна. 

Генералното класиране в Стандарт е предвождано от двама украинци, с първо място за Иван Жукалин, второ за Валерий Кудряшов, а третото място се заема от Златко Атанасов от ОМК Несебър 2000.

Големият спортен форум (европейско първенство) в клас Лазер се очаква във Варна от 15-ти до 22-ри май 2021, а за него ще пристигнат над 300 от най-елитните състезатели във ветроходството. 

Пълното класиране по групи:
Лазер 4,7 под 16 години момчета
1. Богдан Рухлин – ШВСМ Украйна
2. Михаил Берберов - Яхт-клуб Кап. Г. Георгиев Порт Варна
3. Петър Костурков - Яхт-клуб Кап. Г. Георгиев Порт Варна

Лазер 4,7 под 16 години момичета
1. Даяна Пашова – Яхт-клуб Черноморец Бургас
2. Мария Константинова – Яхт-клуб Порт Бургас
3. Велека Костова - Яхт-клуб Порт Бургас

Лазер 4,7 под 18 години момчета
1. Даниел Йорданов – ОМК Несебър 2000
2. Георги Маноилов - ОМК Несебър 2000
3. Давид Бинев - Яхт-клуб Порт Бургас 

Лазер 4,7 под 16 години момичета
1. Станислава Тодорова – Яхт-клуб Порт Бургас 
2. Ан-Никол Канева – ОМК Несебър 2000
3. Пиа Грюбер – SC KAMMERSEE Австрия 

Лазер Стандарт Мъже
1. Иван Жукалин – ШВСМ Украйна
2. Валерий Кудряшов – ШВСМ Украйна
3. Златко Атанасов - ОМК Несебър 2000

Лазер Стандарт под 21 години
1. Николай Панайотов - Яхт-клуб Черноморец Бургас
2. Йордан Илиев – СК Черно море Бриз

Лазер Радиал момчета под 18 години
1. Клемент Сарастов – Яхт-клуб Порт Бургас
2. Кениа Андри – ШВСМ Украйна
3. Радослав Гавраилов - Яхт-клуб Кап. Г. Георгиев Порт Варна

Лазер Радиал Жени 
1. Мариела Николова - СК Черно море Бриз
2. Диана Маркова - ОМК Несебър 2000
3. Йоана Тодорова – Ветроходен клуб Синева


Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Gong.bg. Можете да го изтеглите от Google Play, App Store и AppGallery.