В три пълни с морска сол, вятър и адреналин дни протече кръгът от Европейската купа по ветроходство в Клас Лазер, чиито домакин беше Варна от 2-ри до 4-ти октомври.

40 лодки от България, Украйна и Австрия се състезаваха за трофея на Европейската Лазер Асоциация, домакинстван от Община Варна и Спортен клуб Черно море Бриз, Варна. Надпреварата беше за три класа Лазер – Стандарт (олимпийски за мъжете), Радиал (олимпийски за жените) и младежкия 4,7.

Макар първият състезателен ден да стартира едва с две гонки, поради променлив вятър, хубавото време и благоприятните условия през втория и третия състезателни дни позволиха на главния съдия Тодор Иванов да приключи регатата с пълната програма от осем гонки. Регатата премина и без нито един подаден протест.

ветроходство

източник: Хайп Комюникейшън

Купите връчиха лично Министърът на младежта и спорта Красен Кралев, кметът на Община Варна Иван Портних, Кристиан Димитров – директор Дирекция Спорт към Община Варна, и президентът на Българска федерация по ветроходство Росен Марангозов.

Два български и един украински подиума в класа за младежи и девойки Лазер 4,7. Генералното класиране оглавиха Даниел Йорданов от ОМК Несебър 2000, последван от Богдан Рухлин от ШВСМ Украйна и Михаил Берберов от Яхт-клуб Кап. Г. Георгиев Порт Варна.

призьори

В клас Радиал купата при жените взе Мариела Николова от Черно море Бриз, която оглави и генералното класиране в този клас. Тя още тази нощ заминава за Европейското първенство в Полша и е най-сериозният български претендент за олимпийска квота в своя клас.

В генералното класиране я следват Клемент Сърастов от Яхт Клуб Порт Бургас и Кениа Андрий от ШВСМ – Украйна.

Генералното класиране в Стандарт е предвождано от двама украинци, с първо място за Иван Жукалин, второ за Валерий Кудряшов, а третото място се заема от Златко Атанасов от ОМК Несебър 2000.

Големият спортен форум (европейско първенство) в клас Лазер се очаква във Варна от 15-ти до 22-ри май 2021, а за него ще пристигнат над 300 от най-елитните състезатели във ветроходството.