България завърши на 27-о място в класирането по медали от Европейските игри в Баку, след като родните спортисти спечелиха едно златно, четири сребърни и пет бронзови отличия.

Българската делегация приключи участието си днес преди обед, когато волейболният национален отбор за мъже отстъпи с 1:3 срещу Германия на финала.

Единственият златен медал за България заслужиха сестрите Габриела и Стефани Стоеви, които спечелиха първото място на турнира по бадминтон за двойки в предпоследния ден от първите европейски игри. Те надвиха рускините Екатерина Болотова и Евгения Косецкая с 2:0 гейма. С това сестри Стоеви маркираха и първия пълен успех за България на новосъздадената европейска спортна надпревара.

Освен волейболните национали, сребърни медали спечелиха Калина Стефанова на турнира по самбо в категория до 60 килограма, Антоанета Бонева в спортната стрелба на 25 метра с пистолет и Елица Янкова в категория до 48 килограма на женската борба.

С бронзови медали останаха Петя Неделчева в индивидуалната схема на турнира по бадминтон, Магдалена Върбанова на турнира по самбо в категория до 52 килограма, Даниел Александров в борбата класически стил до 80 килограма, Евелина Николова при жените до 55 килограма и Тайбе Юсеин до 60 килограма.

Категоричен победител от Европейските игри е отборът на Русия, който спечели 79 златни и общо 164 медала. Домакините от Азербайджан останаха на второ място при 21 златни и общо 56 медала, докато Великобритания заема третото място с 18 златни и общо 47 отличия.

Следващите европейски игри ще бъдат проведени през 2019 година, но в следващите месеци ще се търси домакин заради оттеглянето на кандидатурата на Холандия.

Предварителните информации сочат, че претенции за домакинство на вторите европейски игри изявяват Беларус, Полша, Великобритания, Русия и Турция.