България изтегли Русия за съперник на 1/4-финалите на олимпийския турнир по волейбол в Пекин. Това отреди жребият теглен тази вечер. Сблъсъкът за влизане във финалната четворка е в сряда сутринта от 5 часа българско време.

Нашият мач е първи от програмата на 20 август, като след това са останалите мачове: от 7:00 час Италия – Полша, от 15:00 часа Бразилия – Китай и от 17:00 часа САЩ – Сърбия.

Мачът на истината има огромен заряд. Сборная на Владимир Алекно е добре познат на българите на национално и клубно ниво. Един от последните българо-руски сблъсъци бе на 11 септември 2007 година, като в мач от група F на Европейското първенство, Полтавски и компания ни отнесоха с 3:0 гейма (25:22, 25:18, 25:21). След това Русия остана на второ място, след загуба от Испания с 2:3 гейма.

В Пекин до днес по обед Русия бе лидер в група Б, но след поражение от Полша с 2:3 гейма отстъпи на второ място. Съставът на бившият наставник на Матей Казийски и Теодор Салпаров в Динамо (Москва) Владимир Алекно записа четири последователни победи над Сърбия (3:1 гейма), Германия (3:2 гейма), Бразилия (3:1 гейма) и Египет (3:0 гейма).

Предстоящият 1/4-финал ще бъде битка не само за продължаване по пътя към олимпийския връх, но и на реванш след всичките нападки, словесни дуели и закани от миналото към българите от лагера на Русия.

На Световната купа в Япония в края на миналата година, Русия остана втора, а България – трета. Тогава на 30 ноември ние ги бихме с 3:2 гейма (25:21, 23:25, 25:22, 22:25, 15:12) в Токио. Преди това цели пет години нямахме успех над Русия!

На Световното първенство отново в Страната на изгряващото слънце през 2006 година, когато България бе с бронза, съперникът ни остана седми, след като не се срещнахме на волейболното поле.

В световната ранглиста, Русия е на второ място след Бразилия, а нашите, водени от Мартин Стоев са четвърти.

При успех над Русия, България ще срещне на 1/2-финал победителя от двойката САЩ - Сърбия.