България заема четвърто място в отборното класиране при  девойките след първите два уреда (обръч и топка) на 30-о  европейско първенство по художествена гимнастика, което започна  днес в Баку (Азербайджан).

България е в състав Боряна Калейн, Ерика Зафирова и Катерина Маринова. Те събраха сбор от 61.082 точки. Калейн игра и на двата уреда и получи оценки от 15.166 точки на обръч и 15.600 точки на топка. Тя е с пета оценка на топка и се класира за финала.

На обръч финалистка е Катерина Маринова. Българката получи  пета оценка от 15.566 точки в квалификациите днес.  Боряна Калейн е със седма оценка на обръч, но според  регламента за финалите на отделните уреди се класират само по  една гимнастичка от страна.

На топка втората българка Ерика Зафирова получи 13-а оценка  от 14.750 точки. В Баку девойките имат отборно състезание и финали на  уредите, без многобой. След първите два уреда начело е Беларус с 62.923 точки, пред Русия с 62.366 точки и Азербайджан с 61.815 точки.

В топ 6 са  още Украйна и Италия. На обръч с първа оценка е Юлия Бравикова (Русия) с 16.283  точки, а на топка - Ирина Аненкова (Русия) с 16.100 точки. При девойките участват 64 гимнастички. От 16.00 до 18.45 часа българско време днес е многобоят при  ансамблите.

Българският тим е с девети стартов номер като първи  играе съчетанието си с бухалки, а след това с 3 топки и 2 ленти. При ансамблите в Баку участват 21 състава./БТА