България спечели бронзов медал в отборното състезание при девойките на международния турнир по художествена гимнастика "София къп", който се провежда в столичната зала София.

В надпреварата страната беше представена от два отбора - Дара Малинова и Мая Пенева (първи състав) и Алекса Рашева и Александра Шалуева (втори състав), но според регламента за крайното класиране се взимат резултатите само на един състав от нация.

След изиграването на съчетанията с бухалки и с лента във втория квалификационен ден Малинова и Пенева се наредиха на третата позиция със сбор от 115.850 точки. Дара Малинова има оценки на обръч 31.850 точки, на бухалки 26.300 точки и на лента 29.900 точки, а Мая Пенева на топка получи 27.800 точки.

Вторият тим, който остана извън подреждането, завърши с актив от 113.150 точки (Алекса Рашева – обръч 30.050 точки, бухалки 25.900 точки и Александра Шалуева – топка 28.100 точки и лента 29.100 точки).

Титлата спечелиха гимнастичките на Израел, които събраха сбор от четирите изигравания 120.150 точки. Мейтал Мааян Сумкин, която се подготвя от внучката на Жулиета Шишманов -  Жулиета Канталупи получи за изпълненията си с топка 30.200 точки и с лента 28.500 точки , а Альона Тел Франко беше оценена с 33.700 точки обръч и 27.750 точки бухалки.

Сребърните отличия станаха притежание на състезателките от Румъния в състав Амалия Лика и Лиса Гаратс с актив 116.900 точки (Амалия Лика – обръч 29.000, бухалки 29.450 точки , лента 30.400 точки  и Лиса Гаратс – топка 28.050 точки)

Според регламента на състезанието за финалите се класира по една гимнастичка от нация. Така утре на финалите с обръч и с лента за отличията ще спори Дара Малинова, а на топка Александра Шалуева.

Пред съдиите и публиката своите съчетания извън класирането показа и възпитаничката на Николай Боев - Антоанета Цанкова, която се подготвя за следващия сезон.

Съдия за България на това състезание е Силвия Митева-Янева, която днес беше в панела за трудност с тяло на лента.

Главен съдия на турнира е президентът на Техническия комитет към Европейската гимнастика Евангелия Трикомити (Кипър).