Президентът на Българския Колоездачен Съюз Петър Бончев даде интересно интервю, в което засегна много теми като предстоящата Олимпиада, Обиколката на България, шансът да приемем големи състезания и проблемите с допинга. Той обясни, че подготовката за Олимпиадата е обезпечена, и имаме поводи да се надяваме на място в Топ 30.
- Господин Бончев, направете кратка рекапитулация на изминалата година – какво постигнахте вие, в лицето на Българския колоездачен съюз и нашите състезатели?
- Миналата година бе успешна за Българския колоездачен съюз, въпреки проблемите, които ни се създаваха от хора, чиито имена са ясни. Няма смисъл да ги коментираме и да ги правим известни. Проведохме всички шампионати както трябва, лагер-сборове на състезателите, които поискаха да имат такива. Участието на Николай Михайлов на Джирото, което е един огромен успех за спорта като цяло у нас. Спечелването на Обиколката на България от страна на Стефан Христов. Тя беше много силна, а Христов я спечели безапелационно. Организирахме Купа България по МТБ в три кръга. Това е бъдещето на развитието на този спорт.
- Няколко думи за юношеските ни отбори. Как намирате развитието им, в чии ръце, или по-точно – крака, е бъдещето на спорта у нас?
- Миналата година акцентирахме върху участието на юношеските отбори на шосе в много състезания в чужбина. За съжаление, не мога да дам положителна оценка за тях, защото нямаме някъде добро класиране, но това е пътят те да се развиват. Може една година да нямаме успехи, но в следващите трябва да излезе нещо. В младшата възраст имаме успехи на наш състезател, който по принцип се състезава в Белгия- Петър Стоянов, и който се представи достойно на Олимпийския фестивал в Грузия. Георги Гинин направи отлични класирания в старшата възраст, въпреки че е по-малък, така че имаме надежди и очакваме по-добри резултати в бъдеще. В старшата възраст нямаме успехи, и това бе голямо разочарование за мен. Инвестирахме много средства в тях. Положителното бе, че отново се отвориха вратите на световния тренировъчен център в Егъл за наше момче – Станислав Киров. Егъл е Центърът за подготовка на таланти на Световната централа UCI. Като цяло обаче, старшата възраст се представи слабо навсякъде. Упреците към нас бяха, че момчетата ни не били за такива състезания, защото те били твърде силни за тях. На всички тези специалисти ще отговоря, че ние все пак развиваме елитен, а не туристически спорт. При младежите до 23 години също нямаме добро представяне. Разчитахме на Нако Георгиев, но той не успя да оправдае очакванията поради простата причина, че получи неприятна травма. След време обаче можем да очакваме добри класирания от него.
- На елитно ниво – къде сме ние?
- За мъжете – има две бели лястовици. Говоря за Николай Михайлов и Стефан Христов. С това се изчерпват положителните неща за сезона. Престижна е победата на Обиколката на България от страна на Стефан.
- Какво планирате като прояви за 2016?
- Първо, имаме една от най-добрите писти в Европа. Говоря за Колодрума в Пловдив. Ние трябва да направим така, че това съоръжение да работи. На конгреса на UCI в Ричмънд (САЩ) проведохме разговори да ни дадат Световното на писта за юноши старша възраст. Това ще бъде нещо нечувано досега за българското колоездене. Не е лесно, но сме оптимисти. Таксата бе намалена за нас. Но и те не са малко, ще имаме и още разходи, за стартови блокчета, за мотор, фотофиниш... Хубавото е поне, че отборите си поемат сами разходи като спане и храна. С подобно домакинство популяризираме спорта, а и над 1000 души ще дойдат в Пловдив, което ще е добре за града. Пловдив го заслужава. Ще се преборим за 14 февруари за Балканско първенство на писта. Надявам се тази година да имаме повече успехи на международна сцена. Не ни задоволяват държавните шампионати. Аз съм максималист и търся изява навън. Така и самите момчета се амбицират да се развиват. На 21 януари генералният секретар на Европейския колоездачен съюз Енрико дела Каза ще дойде на официално посещение у нас и ще поискаме да проведем състезание за елит.
Акцентираме върху Европейско за юноши догодина за шосе. Очакваме добро представяне от юношите, ще им подсигурим и стартове в чужбина, за да бъдат подготвени. Календарът ни за 2016 е много богат.
- Какво става с по-екстремните дисциплини?
- Ще имаме разговор с момчетата от даунхила да популяризираме тази дисциплина. Те може би бяха подведени от някои хора, но ние направихме едно Европейско, заедно с Пампорово АД, което ни струваше доста пари. Надявам се да работим заедно с тях и за в бъдеще, а и с всички останали планински курорти. Новото е, че ще разширяваме популярността на колоезденето във всичките му разновидности дори в градове, в които този спорт не е бил толкова популярен досега, като например в Златоград. Държавният шампионат на шосе ще бъде там. Календарът ни е на официалния сайт, качен е още преди Нова година, който се интересува, може да го види.
- Реално погледнато, къде се намира в момента българското колоездене?
-Миналата година бяхме на Европейско на писта в Швейцария за мъже. А именно на пистата се вижда точно къде сме ние. Видя се, че сме далеч, с изключение на Мирослав Минчев. С оглед на подготовката му обаче, той направо е шампион. При стандартна подготовка от него може да се очаква добро класиране. Всички останали са много назад. Заминаха с големи претенции, към БКС, към велосипедите... Удовлетворяваме претенциите, когато има постижения. Идеята ни тук е да се направи колоездачен пистов център, за да можем след известно време да имаме нещо повече като класиране.
- За такъв център обаче трябват и специалисти. Как стои въпросът там?
- У нас треньорството е огромна трагедия, казвам го с голямо съжаление. Повечето колеги не знаят как се управлява дори спортна форма, ще ме извиняват за острите думи. Имаме одобрението на Министерството на спорта и на Община Пловдив, която ние дала картбланш да развиваме този спорт там и да направим споменатия Център. Срамота ще е да не се възползваме.
- Гвоздеят в програмата миналата година бе Обиколката на България. Оценката Ви за нея?
-Тя мина добре, бяхме похвалени, много малко забележки имахме като организация. Имахме обаче много спънки. Не искам да обиждам хора, но такива безсрамници не съм виждал. До последно някои хора ходиха при кметове, при спонсори и ги убеждаваха да не работят с нас, лъжеха, че сме щели да вземем парите и да не организираме Обиколката. Безсрамници, не знам как могат спокойно да спят с нещата, които сториха на спорта ни! Все пак, благодаря на всички Общини, които възродиха Обиколката. Последно, още един факт, който още не ми го побира главата. Един клуб, Цар Симеон Пловдив, не ни даде парите за Обиколката, които отпусна Община Пловдив. Механизмът е такъв просто. Става въпрос за 18 000 лева, които върнаха на Общината. Наглостта им стигна дотам, че да ми кажат „теб ще те сменят и ще ги дадем на новото ръководство”. Е, не ме смениха, но и парите не ни дадоха. Такова чудо няма никъде. Кметът Тотев пое инициативата Пловдив да е етапен град, но тези мишоци за малко да го провалят. Върнаха парите само и само да не ги дадат на нас. А това е клуб, който е длъжник на БКС. Имат проблеми с допингиран състезател - 2800 франка глоба и 4 години наказание. А се криха и не отговаряха на изпратените писма от UCI…Хора, в кой век живеете??
- Плановете Ви за Обиколката през 2016?
- Тази година Обиколката ще бъде 8 дни, за пръв път от много години насам. Ще бъде доста представителна като отбори, маршрути, като излъчване. Досега Обиколката не бе излъчвана както ни се искаше, поради технически причини. Нашият спорт трудно се излъчва, за съжаление, нужна е специализирана техника, а това струва скъпо. Благодарности към БНР, които ни отразиха както подобава. Тази година имаме потвърждение от Троян за домакинство, от Златоград също. Ще ходим на разговори и със Свиленград. Искаме да минем през градове, през които досега не сме минавали, защото няма как да правим Обиколката по едни и същи места. Българските отбори ще бъдат намалени, защото бяха трагедия миналата година. Ще участват само подготвените. Предимство ще имат континенталните отбори. Допирът до най-добрите ще бъде плюс за всички. Идеята ни е да вдигнем нивото. В Министерството на спорта споделят идеите ни.
- Имате ли идея как нивото на спорта у нас може да бъде вдигнато?
- Възнамеряваме да създадем два клуба, които споделят вижданията ни, с финансиране на високо ниво. Защото малко са клубовете ни на много ниско ниво, с малки изключения. Това е идея, която искаме да осъществим. Вече имаме набелязани два клуба, на които да помогнем, това е бъдещето. Ние сме единствената страна в Източна Европа, която няма отбор на високо ниво. Говоря за Про Континентален отбор. В него млади таланти ще могат да продължават кариерата си, а не да се отказват на по 22 години. Досега нямаше държавна политика за това.
- Да се върнем на Обиколката. Какви са основните цели за следващото й издание?
- Първо, трябва да бъде излъчена по телевизията пряко и в гледаемо време. Нашият спорт трудно се излъчва, за съжаление. Утопичните ми мечти да качим Обиколката на Евроспорт е далечна. Ние с 200-300 хил. лева няма как направим невероятно състезание. Спонсорството у нас също е криворазбрано. Никой сякаш не отчита ползите от реклама, а нашият спорт е рекламен. Трябва да имаме критика към работещите в колоезденето, защото няма смисъл, ние като ръководство, само да се подмазваме и да стоим на местата си. Трябва критика и резултати.
- В тази връзка, имате ли достатъчно спонсори?
- Знаете ли, жалкото е, че никой от производителите на велосипеди у нас не дава пари за развитието на този спорт у нас. Никой колоездач реално не рекламира продукцията им. Казват, че тук нямали интерес, защото изнасяли за чужбина. Все едно тези фабрики са в чужбина, че не плащат данъци тук... Не знам, искат всичко да е безплатно, а безплатни неща няма. Разберете ме правилно, в никакъв случай не търся интрига с тях, търся взаимодействие. Компании, нямащи нищо общо с колоезденето, спонсорираха Обиколката. Нашите производители не рекламират през спорта. Нека да направят един клуб. Ние сме сред топ производителите на велосипеди в Европа и правим много добър продукт, в това спор няма.
- Споменахте за проблеми с допинга?
- Миналата година имаме две положителни проби. Ще бъдем безкомпромисни в борбата с допинга, още повече на международни състезания, защото така излагаме България. В единия случай треньорите се оправдаха, че дали някакво мазило на състезателя през март месец, а го хващат май. Лошото е, че тези треньори никога не знаят нищо, обвиняват състезателите и те остават чисти.
- Надеждите Ви за Олимпиадата в Рио това лято?
- Имаме една квота, за Рио. 29-и сме в класацията по нации. Реалността е, че за такова мероприятие имаме максимум трима състезатели. При добра подготовка, можем да се надяваме на добро класиране. Подготовка ще бъде обезпечена напълно, това го гарантирам. При добро стечение на обстоятелствата и при умно каране, до 30-то място е реално да очакваме. После имаме Световно в Катар. Ако Ники Михайлов запази форма, може и там да направи добро класиране, защото профилът на самото състезание му допада. Дано имаме повече квоти и да изпратим и някои от младите там. Искам да разберат всички клубове, че парите зависят от това, къде сме в световното колоездене.
- Някакви планове за любителите?
- Разбира се, там е най-масовото участие. Разработваме в момента Аматьорска лига, заедно с двама наши сподвижници, за да обхване любителските състезания.
- Накрая, какво е посланието Ви към клубове и състезатели?
- Пожелавам на всички да имат добра година, да имат успехи и финансиране. Ние сме готови да гарантираме за всички клубове.
Коментирай