Българският суперталант в шахмата Киприан Бербатов спечели златен медал на турнира Вия де Рокетас в Испания, в който участваха 126 шахматисти.

14-годишният трети братовчед на Димитър Бербатов остави зад себе си шестима гросмайстори и 14 международни майстори, финиширайки еднолично на върха с актив от 7,5 точки от 9 възможни.

Втори със 7,0 т. остана аржентинския гросмайстор Фернандо Пералта, трети със същия актив е друг българин - Йордан Иванов. Състезателят с най-висок рейтинг - Олег Корнеев от Русия, завърши 12-и.

За успеха си в този турни Кипи ще получи 1 000 евро от наградния фонд. По пътя си към шампионската титла във Вия де Рокетас той игра срещу само двама гросмайстори, заради което не успя да покрие норма за гросмайстор.